Ünlü siyaset bilimci Fukuyama, Kırım Tatar siyasi tutsak Osman Arifmemetov'a destek verdi

Güncel
Ömer Kaya
29 Aralık 2021, 19:49
Ömer Kaya
29 Aralık 2021, 19:49

Kırım Tatar yurttaş gazeteci Osman Arifmemetov’un, Kırım’da işgalcilerin baskıları ve hak ihlallerini dile getirdiği için uzun bir süredir tutukluluğu devam ediyor. Dünyaca ünlü siyaset bilimci Francis Fukuyama, işgalci Rusya tarafından baskılara maruz kalan Arifmemetov’a hitaben bir mektup kaleme aldı. Mektupta, Kırım ve Kırım Tatar halkının, Kırım’daki yurttaş gazetecilerin durumu ele alındı.

ABD’li ünlü siyaset bilimci Francis Fukuyama, Kırım Tatar siyasi tutsak Osman Arifmemetov’a destek verdi. Fukuyama, işgal altındaki Kırım’da devam eden baskılar karşısında sessiz kalmayı reddeden ve “cesaretlerinden dolayı korkunç bedeller ödeyen cesur gazetecilere” hayranlık duyduğunu ve destek verdiğini bildirdi.

Fotoğraf açıklaması yok.

“GAZETECİLİĞİNİZLE GERÇEĞE HİZMET ETTİĞİNİZ VE UKRAYNA’NIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNDEKİ ROLÜNÜZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. BİR AN ÖNCE ÖZGÜRLÜĞÜNÜZE KAVUŞMANIZI UMARIM”

Fukuyama, mektubunda şu ifadeleri kullandı:

2014’ten bu yana Ukrayna, liberal demokrasi ile otoriterlik arasındaki küresel mücadelede ön cephe devleti haline geldi. Ukrayna ve daha özelde Kırım, Rus intikamcılığının ve bölgesel saldırganlığın kurbanı oldu. Rusya demokratik bir Ukrayna’dan korkuyor. Ukrayna liberal demokrasiye geçişte başarılı olursa, Ukrayna ve daha geniş bölge hakkındaki Rus anlatılarının altını oyacaktır. Ukrayna’nın bir demokrasi olarak başarılı olmasını sağlamak ve uluslararası konumunu desteklemek, bu nedenle, yalnızca ABD için değil, bir öncelik olmalıdır. Fakat, dünyadaki her demokrasi için bu şekilde olmalıdır. Kırım’daki durum bu durumun ayrılmaz bir parçası oldu. Ruslar, medya alanını dezenformasyonla bulandırmaya devam ederken, sizin gibi gazetecilerin gerçeği korumak için verdiği mücadele çok önemliydi. Cesaretiniz ve bağlılığınız olmasaydı, Kırım’daki gerçek durum ve Rusya’nın halka karşı uyguladığı baskılar hakkında çok daha az şey bilirdik. 2015 yılında bu duruma ışık tutan ilk yurttaş gazetecilerden biriydiniz…

Cesur haberciliğiniz nedeniyle iki gazeteci arkadaşınız Belyal Adilov ve Timur İbrahimov’un gözaltına alındığını ve hapse atıldığını biliyoruz. Güvenlik güçlerinin sizi de aynı şekilde hapse atmış olması utanç verici. Yine de bu sizi yazmaktan alıkoymadı. Rus baskısı karşısında sessiz kalmayı reddetmeniz ilham verici…

Gazeteciliğinizle gerçeğe hizmet ettiğiniz ve Ukrayna’nın özgürlük mücadelesindeki rolünüz için teşekkür ederim. Bir an önce özgürlüğünüze kavuşmanızı umarız.

Tarihin sonu tezinin sahibi Fukuyama: Siyasiler İslamofobiyi çıkarlarına  kullanıyor.. - Ocak Medya

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK ARİFMEMETOV KİMDİR?

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi. Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un bulunduğu yeri hala belli değil. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi. Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu. Öte yandan, diğer Kırım Tatarı Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldu.