Ünlü şarkıcı: "Rusya işgalci, Putin ise ortak düşmanımızdır"

Güncel
E. K.
01 Temmuz 2019, 11:12
E. K.
01 Temmuz 2019, 11:12

Ünlü Gürcistanlı caz şarkıcısı Nino Katamadze, ülkede parlamentoda yaşanan Rus heyeti krizinin akabinde, toplu protestoların başlamasından sonra artık Rusya’da konser vermeyeceğini açıkladı ve eylemcilerin, Gürcistan İçişleri Bakanının istifa etmesi talebini destekledi.

Kişisel Facebook sayfasında açıklamada bulunan Katamadze, “Gavrilov’u (Rusya Devlet Duması milletvekili Sergey Gavrilov) parlamento başkanının (Gürcistan Palamentosu)koltuğunda gördüğüm ilk saniyeden itibaren sizinle aynı duyguları paylaşıyorum. Rusya işgalci, Putin ortak düşmanımızdır.” ifadelerini kullandı.

22 Haziran’da Moskova’da verdiği konser nedeniyle ağır şekilde eleştirilen Katamadze, “Hayatımdaki en zor konser, sadece 9 yaşındaki görme engelli kız için iptal etmediğim 22 Haziran’daki konserim oldu. O konserde de söyledim size de söylüyorum: o, Rusya’daki son konserimdi!!! Kalbimde asla vatana ihanet olmamıştır, asla Rusça şarkı söylemedim, asla Rus hükumeti tarafından finanse edilen konserde yer almadım, hiçbir Rus siyasetçinin doğum gününde şarkı söylemedim.” açıklamasında bulundu.

GÜRCİSTAN’DAKİ PROTESTOLAR

Gürcistan’da halk, parlamentoda yaşanan Rus heyeti krizinin akabinde sokağa döküldü.

20 Haziran 2019 tarihinde başkent Tiflis’te parlamento binasında 26. Parlamentolararası Ortodoks Meclisinin Oturumuna başkanlık yapan Komünist Parti’den Rus Devlet Duma Milletvekili Sergey Gavrilov’un, Gürcistan Parlamentosu Başkanı makamına oturması gerilime yol açtı. Gürcistan muhalefet milletvekillerinin şiddetli protestoları ve diğer milletvekillerinin eleştirileri akabinde Rus heyeti önce oturumu, sonra da ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Gürcistan’daki protestocular daha sonra İçişleri Bakanı Giorgi Gakharia’nin istifasını ve seçim sürecinin reforme edilmesini talep etmeye başladı.

Gürcistan hükûmeti, başkent Tiflis’te protesto gösterilerinin 4’üncü gününde eylemcilerin dile getirdiği taleplerden biri olan parlamento seçim sisteminde değişiklik yapılmasını kabul etti. Böylece Gürcistan’da çoğunluk sisteminden nispi temsil sistemine geçilmiş oldu.