Ünlü polisiye roman yazarı Celil Oker aramızdan ayrıldı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
06 Mayıs 2019, 19:45
Mehmet Berk Yaltırık
06 Mayıs 2019, 19:45

Türk edebiyatının tanınmış polisiye yazarı Celil Oker, tedavi gördüğü hastanede yaşama veda etti.

Oker’in ders verdiği Bilgi Üniversitesi sosyal medya üzerinden yaptığı duyuruda, “Acımızın tarifi yok. Bölüm hocamız, yazar, reklamcı, hepimizin ağabeyi, hocası, babası, yol göstericisi, dert dinleyicisi, hikaye anlatıcısı Celil Oker’i kaybettik. Son yolculuğuna yarın ikindi namazını müteakip Zincirlikuyu Mezarlığı’ndan uğurlanacaktır.” denildi.

Polisiye roman yazarı Ahmet Ümit ise Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Oker’in vefatından dolayı çok üzgün olduğunu söyleyerek, “Çok erken bir ölüm ne yazık ki. Celil, ülkemiz polisiye yazarları arasında duayenlerden biriydi. Bu konuda çok güzel eserler verdi. Romanlar yazdı. Polisiye edebiyatımızın öncülerinden biridir. Artık eserlerinde yaşayacak. Eserlerinde yazdığı duygu ve düşünceleriyle hayallerde yaşayacak. Edebiyat dünyasının başı sağ olsun.” ifadelerinde bulundu.

CELİL OKER KİMDİR?

Kayseri’de 1952’de dünyaya gelen Oker, dedektif Remzi Ünal’a hayat verdiği romanlarıyla ün kazanmıştı. “Kramponlu Ceset”, “Bir Şapka Bir Tabanca”, “Bin Lotluk Ceset”, “Ateş Etme İstanbul”, “Yenik ve Yalnız”, “Rol Çalan Ceset” romanlarıyla tanınan Oker, “Genç Yazarlar İçin Hikaye Anlatıcılığı Kılavuzu” adlı esere de imza atmıştı.

İlk romanı “Çıplak Ceset” 1999’da yayımlanmış, aynı yıl kaleme aldığı “Kramponlu Ceset”, Kaktüs Kahvesi Polisiye Roman dalında birinciliğini kazanmıştı. İki romanının kahramanı, “Dedektif Remzi Ünal”ı ele aldığı beş roman daha yazan Oker, 2010’da “Yenik ve Yalnız”a imza atmıştı. Kitapları Almanya, Hollanda, Yunanistan ve İspanya’da da okurla buluşmuştu