Ünlü otomobil markası Volkswagen, Rusya’daki fabrikasını satışa çıkarıyor

Ekonomi
Filiz
28 Temmuz 2022, 11:47
Filiz
28 Temmuz 2022, 11:47

Alman otomobil devi Volkswagen, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlamasından sonra binlerce ekonomik ve ticari yaptırıma maruz kalan Rusya’daki faaliyetlerine tamamen son verme kararı aldı. Savaşın başladığı şubat ayından bu yana Rusya’daki faaliyetlerini durduran Volkswagen, son olarak ülkedeki otomobil fabrikasını da satışa çıkardı.

Almanya menşeili otomobil şirketi Volkswagen, Rusya’daki fabrikasını satışa çıkardığını açıkladı. Rusya’nın Ukrayna’da işlediği sayısız insanlık dışı savaş suçlarından sonra ekonomik ve ticari yaptırımlara maruz kalması sonucu ülkedeki birçok firma gibi Volkswagen’in de faaliyetlerinde aksamalar yaşanmıştı.

Savaşın başladığı 24 Şubat ayından itibaren fabrikadaki çalışmalarını durduğunu açıklayan Volkswagen, Rusya’ya otomobil ve yedek parça ithalatını da durdurmuştu. Volkswagen şimdi de Rusya’dan tamamen çekilme kararı alarak fabrikayı aktif bir şekilde yönetecek yeni alıcısını bekliyor.

Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya, pek çok dünya ülkesi ve dünya markasının yaptırımlarına maruz kaldı. Rusya’da faaliyetlerini askıya alan markalar, Ukrayna’daki saldırılarını devam ettirmesi halinde ülkeden ayrılacağını her defasında dile getiriyor.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.