Ünlü Kırım Tatarı sanatçı Elzara Batalova, Kırım Saati'ndeydi

23 Mayıs 2020, 15:17

Kırım Saati programının 22 Mayıs 2020 tarihinde saat 23.00’teki canlı yayının konuğu ünlü Kırım Tatarı sanatçı Elzara Batalova oldu.

Kırım Saati’nin konuğu olan Kırım Tatarı sanatçı, sanat yaşamı, çalışma ve projeleri hakkında konuştu. Canlı yayın boyunca izleyicilerden gelen yoğun istek üzerine Kırım Türküleri seslendirerek canlı performans sergiledi.

Kırım Tatarı sanatçı Batalova, müzik hayatına nasıl başladığı sorusunu yanıtlayarak anlatımına başladı. 2006 yılında Kırım, 2009 yılında da Ukrayna devlet sanatçısı olduğunun bilgisini paylaştı.

BATALOVA: MOSKOVA’DAN DAVET ALDIM

Moskova tarafından 2014 yılından sonra çalışmaya davet edildiğini belirten sanatçı, “İşgalden sonra Moskova’dan Kırım’da Kırım Tatarı bir sanatçı olarak çalışmaya davet edildim. Kırım Tatarlarına sanat icra edebileceğim söylendi, kabul etmedim. 5 yıldır vatanımda bulunamıyorum.” dedi.

TÜRK DÜNYASI SANATÇILARINDAN DAVET ALDI

Sanatçı Batalova, “Sanat yaşamı boyunca Türk dünyasından şarkılar yapmayı düşündünüz mü?” şeklindeki soruyu, Türkiye’den, Türk dünyasından program ve yayınlar yapan kanal ve sanatçılardan davetler aldığını, görüşmeler yaptığını belirterek yanıtladı.

BATALOVA’NIN TÜRKİYE TÜRKÇESİ’NE VE TÜRKİYE’YE İLGİSİ YÜKSEK

Batalova, Türkiye Türkçesi öğrenmeye başladığını ve Türkiye’deki müzik gruplarındaki sanatçılarla sanat çalışmaları yaptığını bildirdi.

Türkiye’yi ziyaret etmek ve Türkiye’de kaliteli sanat çalışmaları gerçekleştirmeyi planladığını ifade etti.

KIRIM AİLESİ’NDEKİ ÇOCUKLARLA KONSER PLANI

Batalova, 2014 yılından sonraki çalışma ve projelerinden de söz ederek Kırım Ailesi’ndeki çocuklara Kırım Tatar şarkıları öğrettiğini kaydetti. Koronavirüs tedbirleri sona erdikten sonra onlarla bir konser vermeyi düşündüklerini aktardı.

“VATANIM KIRIM’DA KONSER VEREMİYORUM”

Yıllar içinde sanat hayatında geçmiş yıllara göre ne tür zorluklar yaşadığı sorusunu “Vatanım Kırım’da konser veremedim.” diyerek örnekledi.

Sanatçı şarkı söylerken yüreğinden gelerek söylediğini, sanatla doğduğunu sanatsız yaşayamayacağını kaydedip, “Sanat benim yaşayış biçimim, sahne benim evim.” dedi.

Siyaset hayatında da yer aldığını belirten sanatçı, “Teklif geldi reddetmedim, orada da çalıştım.” diye kaydetti.

“İŞ YAPMAYI SEVİYORUM KONUŞMAYI DEĞİL”

“Ben iş yapmayı seviyorum, konuşmayı değil.” diyen sanatçı “Sanat işi ciddi bir iş, çalışmak gerekiyor ve hep çalıştım.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yayın boyunca gelen yoğun istek üzerine “Ey Güzel Kırım” adlı Kırım Türküsü iki kez olmak üzere çeşitli Kırım Türküleri‘ni QHA izleyicileri için canlı olarak seslendirdi.

Elzara Batalova
KIRIM SAATİ
Kırım Saati programı
kırım tatar sanatçı
Bunlara da bakın: