Ünlü Alman dergisi, Prof. Uğur Şahin ve Özlem Türeci'yi 2021'in ilk sayısında kapağına taşıdı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Ocak 2021, 11:28
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Ocak 2021, 11:28

Ünlü alman dergisi Der Spiegel, yeni yıl sayısının kapağında Türk bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’e yer verdi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından yapılan bir paylaşımla Türk bilim insanlarının dergi kapağında yer almasıyla ilgili gurur duyulduğu ifade edildi.

Avrupa’nın en büyük haftalık dergilerinden biri olan ünlü Alman haber dergisi Der Spiegel, koronavirüs aşısını geliştirerek çalışmalarda bulunan Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’e 2 Ocak 2021 tarihli yeni yılın ilk sayısındaki kapağında yer verdi.
Alman Der Spiegel Dergisi, 2021’in ilk sayısının kapağını koronavirüs aşısına imza atan BioNtec firmasının sahip ve yöneticileri Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e ayırması dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının bugün resmi Twitter sayfasından bir paylaşımda bulunuldu. Bakanlığın, Türk bilim insanlarıyla gurur duyulduğuna vurgu yapılan paylaşımında, “Bu zor zamanlarda iki Türk bilim insanının büyük bir sorumluluk üstlenmesinden ve tüm insanlık için önemli bir rol oynamasından gurur duyuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

PROF. DR. UĞUR ŞAHİN KİMDİR?

Prof. Dr. Uğur Şahin, 19 Eylül 1965 İskenderun’da doğdu ve 4 yaşında ailesiyle Almanya’ya gitti. Ailesi Köln’de Ford fabrikasında çalışan Prof. Şahin, daha genç yaşlarda bilimsel araştırmalara ve deneylere duyduğu ilgiyle dikkat çekti.
Uğur Şahin, 19’uncu yüzyılda modern bağışıklık sistemini bulan ve kansere karşı ilk kez kemoterapiyi geliştiren Paul Ehrlich’i kendisine örnek alarak Köln Üniversitesi’nde tıp okudu. Profesörünün teklifi üzerine Homburg Saar’daki üniversitede çalışmaya başladı.
Kansere karşı araştırmalarla adını duyuran Prof. Uğur Şahin, kanserli hücreyle sağlıklı hücreyi birbirinden ayırıp, kanserli hücreyi yok eden bir aşı geliştirdi. Göğüs, kalınbağırsak, akciğer, pankreas ve prostat kanserinde hastalıklı hücrelere karşı savunmaya geçen antikorlar üzerinde çalışma yürüten Prof. Şahin, eşi Dr. Özlem Türeci ile birlikte melanom adı verilen cild kanserine karşı bir aşı üzerinde çalışma yürütüyordu. Prof. Şahin, Kovid-19’un yayılması üzerine bu alana yöneldi. Prof. Şahin, 1996’da Nobel Tıp Ödülü alan İsviçreli bilim insanı Rolf Zinkernagel ile birlikte çalıştı. 2008’de BioNTech şirketini kurdu. BioNTech’de bugün 80 civarında bilim insanı kanser üzerine araştırmalar yapmakta.

DR. ÖZLEM TÜRECİ KİMDİR?

Şirketin kurucularından Lastrup, Almanya doğumlu Tükiye kökenli 53 yaşındaki Dr. Özlem Türeci, on yıl boyunca Klinik ve Bilimsel Danışma Kurulu’nda görev yaptıktan sonra 2018’de BioNTech Tıp Şefi oldu. Türeci aynı zamanda Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanı.
Çift, Ganymed şirketinde modifiye edilmiş genetik kodlarla bağışıklık sistemine kanserle mücadele etmeyi öğreten çalışmalar yapıyordu. Bu uygulamada bağışıklık sistemi, kanserli hücreleri vücuda giren bir virüs gibi algılayarak onları ortadan kaldırmaya çalışıyor. Ganymed’i satışları, Almanya’da o tarihe kadarki en büyük tıp şirketi satışı olmuştu. BioNTech şirketinde de mRNA teknolojisini kullanarak aşı alanında bir devrim yapmayı hedefleyen çift, şimdi bu yöntemi koronavirüs aşısı için kullanıyor.

KORONAVİRÜS AŞISI

Koronavirüs aşısında başarıya ulaştığını açıklayan ilk şirketin arkasında Türkiye kökenli iki bilim insanı var. ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketi, aileleri Türkiye’den Almanya’ya göçmüş Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından 2008’de kuruldu.