BM Çocuklara Yardım Fonu, Ukrayna'da Rus saldırıları yüzünden son bir ayda 100 çocuğun öldürüldüğünü doğruladı

Eğitim
qha muhabir
13 Mayıs 2022, 02:28
qha muhabir
13 Mayıs 2022, 02:28

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, Rusya’nın başlattığı savaş nedeniyle Ukrayna’da son bir ayda 100’e yakın çocuğun öldüğünü duyurdu ve Rus ordusunun okulları hedef aldığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yetkilisi Omar Abdi, 12 Mayıs 2022 tarihinde BM Güvenlik Konseyine verdiği açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın çocuk hakları krizi yarattığını dile getirdi.

Rus ordusunun okullara yönelik saldırılarına ve çocukların eğitim haklarının elinden alındığına dikkati çeken Omar Abdi, “Her geçen gün daha fazla Ukraynalı çocuk bu savaşın dehşetine maruz kalıyor. BM, geçen ay içinde yaklaşık 100 çocuğun öldürüldüğünü doğruladı ve gerçek rakamların çok daha yüksek olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“RUSYA, HER GÜN ORTALAMA 22 OKUL HEDEF ALIYOR”

Okulların askeri amaçlar için kullanıldığına ve geçen hafta UNICEF destekli 15 okulun da savaşta hasar gördüğüne dikkat çeken Omar Abdi, Rusya’yı okul saldırılarına son vermeye çağırdı.

Ukrayna’nın BM Büyükelçisi Sergey Kislitsa, Rusya’nın Ukraynalı çocukları kaçırdığını ve yasa dışı evlatlık verdiğini aktardı. ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Richard Mills ise Rusya’nın şavaşı başlattıktan bu yana her gün ortalama 22 okulu hedef aldığını dile getirdi.