UNESCO heyeti ilk kez Kırım Platformu ofisini ziyaret etti

Güncel
Manas
12 Temmuz 2022, 14:58
Manas
12 Temmuz 2022, 14:58

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) heyeti, ilk kez Ukrayna’da bulunan Kırım Platformu ofisini ziyaret etti. Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü yetkilileri ile işgal altındaki Kırım’daki son durumu görüştü.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği, 11 Temmuz 2022’de sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile UNESCO program misyonu üyelerinin ilk kez Kırım Platformu ofisini ziyaret ettiğini duyurdu. Ayrıca Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği, UNESCO Sekreterliği Kültür ve Acil Durumlar Dairesi Başkanı Çrista Piccat, işgal altındaki Kırım’daki durumun son derece önemli olduğunu ve bu yıl UNESCO Genel Direktörü’nün 215. Yürütme Konseyi toplantısındaki raporunda ayrı bir şekilde ele alınacağını açıkladı.

UNESCO HEYETİ, RUS İŞGALİ ALTINDAKİ KIRIM’IN DURUMUNU GÖRÜŞMEK İÇİN ZİYARETTE BULUNDU

Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği, UNESCO misyon heyetinin Kırım Platformu ofisine ilk ziyareti gerçekleşti. Ziyaretin ana tartışma konusu, işgal altındaki Kırım’daki durum oldu.

Öte yandan, Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilci Yardımcısı Denis Çistikov, gelen ziyaretçilere, Kırım Hanlığından kalan tarihi Hansaray’ın işgalciler tarafından tahrip edildiğine dikkat çekerek, “Bahçesaray’daki Hansaray Kırım Tatar kültürünün eşi benzeri olmayan bir anıtıdır ancak işgalciler şu anda restorasyon çalışması kisvesi altında orayı tahrip ediyor” ifadesini kullandı.

Buna karşılık, UNESCO heyetinin üyeleri, işgal altındaki Kırım’ın sesinin uluslararası arenada duyulmasının önemli olduğunu kaydetti.

KIRIM TATAR MİMARİSİNİN TEK ÖRNEĞİ HANSARAY YOK EDİLİYOR!
Haberin ayrıntıları için tıklayınız
https://qha.com.tr/kirim/rus-isgalciler-kirim-tatar-mimarisinin-dunyadaki-tek-ornegi-hansaray-i-ziyarete-kapatti/373511/

UNESCO HEYETİ İLE MÜCAKERE ESNASINDA GÖRÜŞÜLEN KONULAR

UNESCO heyetinin, Kırım Platformu ofisini ziyareti kapsamında aşağıdaki konular ele alındı:

  • işgal altındaki Kırım Yarımadası’ndaki savaş karşıtı protestolar, 
  • insan hakları ihlalleri, 
  • gazetecilere ve Kırım Tatarlarına Ukrayna yanlısı tutumları nedeniyle baskılar, alıkoyulmalar, 
  • kültürel anıtların yok edilmesi (Kırım Tatar halkına ait), yasa dışı kaçak arkeolojik kazılar, güney Ukrayna’nın yakın zamanda ele geçirilen topraklarından işgal altındaki Kırım’a kadar müzelerin yağmalanması)

İŞGALCİ RUSYA’NIN HANSARAY’I TAHRİBATI SÜRÜYOR: HANSARAY’DA KÜLTÜREL SOYKIRIM İŞLENİYOR

Rusya, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’ı, restorasyon adı altında yürüttüğü uygulamalarla tahrip ederken, tam anlamıyla bir kültürel soykırıma imza atıyor. Bölgedeki diğer tarihi Türk izlerinin de silinmesi yönünde kasti bir politika izlediği düşünülüyor.

Daha önce, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde bulunan ve Kırım Tatarlarının kültürel mirası olan Hansaray’ı yok eden kişilerin cezalandırılması gerektiğini ifade etmişti.