Ümerov: Ukrayna yanlısı tutumları için Kırım Tatarlarına zulmediyorlar

Güncel
Anife Bilal
13 Kasım 2019, 17:09
Anife Bilal
13 Kasım 2019, 17:09

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Yardımcısı İlmi Ümerov, Rus mahkemesinin siyasi tutsakları Emir Üsein Kuku, Refat Alimov, İnver Bekirov, Arsen Cepparov, Muslim Aliyev ve Vadim Siruk’u mahkum etmesini yorumlarken, işgalcilerin Kırım Tatarlarına Ukrayna yanlısı tutum sergiledikleri için zulmettiğini ifade etti.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Ümerov, “Rusya’daki mahkeme bir kere daha Rusya’da bir adaletin olmadığını ispat etti. Her şey aptal, beceriksiz FSB tarafından belirleniyor. Rusya böyle bir devlet. Halk her zaman yerini bilmeli; korku ve dehşet içinde olmalı. İnsan hakları diye bir şey yok. Ukrayna’yı destekleyen ve Rus işgalini tanımayan Kırım Tatar halkı ise onların yoluna çıktı. İşte bu Kırım Tatarlarına karşı yürütülen büyük zulmün gerçek sebebidir. İspat edilemeyen Hizb-ut Tahrir üyeliği ise sadece bir bahane.” ifadeleri kullandı.

Bilindiği gibi, Rus mahkemesi 12 Kasım 2019 tarihinde siyasi tutsaklar Muslim Aliyev’i 19 yıl, İnver Bekirov’u 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk’u 12 yıl, Arsen Cepparov’u 7 yıl ve Refat Alimov’u 8 yıl hapis cezasına mahkum etti.