Umerov, Ukrayna Parlamentosu'nda Kırımlı siyasi tutsakları hatırlattı

Haberler
E. K.
14 Temmuz 2021, 10:03
E. K.
14 Temmuz 2021, 10:03

Ukrayna Golos Partisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, Ukrayna milletvekillerine, Rus işgalciler tarafından alıkonulan siyasi tutsakları hatırlattı. Milletvekili Umerov, Kırım Platformu çerçevesinde siyasi tutsaklar ile ilgili yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Ukrayna Golos Partisi Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, milletvekillerine, Rus saldırganlığı sonucu özgürlüklerinden mahrum kalan siyasi tutsakları hatırlattı ve uluslararası toplumu bu insanların serbest bırakılmasına yardımcı olmalarını istedi.

RÜSTEM UMEROV, KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARA YÖNELİK İŞKENCELERİ DİLE GETİRDİ

Ukrayna Parlamentosunun 13 Temmuz’da yapılan oturumu sırasında konuşan Rüstem Umerov, büyük bölümü Kırım Tatarları olan yüzden fazla Kırımlının siyasi nedenlerle Rusya ve Kırım’daki hapishanelerde tutulduğunu aktarırken, 300’den fazla esirin de işgal altındaki Donbas bölgesinde tutulduğunu belirtti.

Kırım’da geçen günlerde işgalcilerin, alıkonulan gazeteci Vladıslav Yesıpenko’nun esaret süresini 6 ay daha uzattığını kaydeden Umerov, “Bu, daha altı ay işkence ve insanlık dışı koşullarda yaşamak demektir.” dedi.

Umerov, “Rusya, sekiz yıldır aynı senaryoya göre rejimini kabul etmeyen herkesi hapse atıyor. Kırım Tatar bayrağı, telefonla video kaydı, sosyal ağlarda paylaşım, Ukrain dili – işgal yönetimi için neyin “suç” olabileceğini bilmiyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Bu konuşmasıyla uluslararası toplumu, Ukrayna vatandaşlarının esaretten kurtarılması için yardımcı olmaya çağıran Umerov, Kırım Platformu girişimi çerçevesinde siyasi tutsaklara ilişkin yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki Akmescit (Simferopol) Bölge Mahkemesinde, 6 Temmuz’da, Rus işgalci güçlerin Kırım’da 10 Mart 2021 tarihinde yasa dışı olarak alıkoyduğu Ukraynalı gazeteci Vladıslav Yesıpenko’nun davası görüldü. Duruşma sırasında sözde hakim Dlaver Berberov, Yesıpenko’nun tutukluluk süresini 18 Aralık 2021 tarihine kadar uzatma kararı aldı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.