Umerov: Ukrayna'nın NATO üyeliği konusunda Rusya'nın oy kullanma hakkı yok

Diaspora
_QHA Ankara
15 Ocak 2022, 19:02
_QHA Ankara
15 Ocak 2022, 19:02

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Rusya’nın Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda oy kullanma hakkı olmadığını vurgulayarak NATO ittifakının doğusınırlarını genişletmeyi reddetmenin Rusya’nın saldırgan politikalarına göz yumma politikası ve stratejik bir yenilgi anlamına geleceğini ifade etti.

Ukrayna Milletvekili, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası İlişkiler Grubu Eş Başkanı Rüstem Umerov, 12 Ocak 2022’de TRT World’e verdiği demeçte, işgalci Rusya ile Ukrayna’nın arasındaki durumun nasıl gelişirse gelişsin, Ukraynalıların devletlerinin içişlerine herhangi bir müdahaleye izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Ayrıca, işgalci Rusya’nın geniş çaplı savaş başlatma girişimine direneceklerini de kaydetti.

“Rusya’nın Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda oy kullanma hakkı yok” diyen Milletvekili Umerov, “Sadece Ukrayna’yı değil, Avrupa sınırlarını da koruyoruz.” dedi.

Aynı zamanda Umerov, Avrupa’nın iki denize erişimi ve NATO üyesi ülkelerinin de dahil olmak üzere 8 ülke ile ortak sınırları olan en büyük ülkesindeki savaşın, herkesi etkileyeceğini kaydetti.

MİLLETVEKİLİ UMEROV: “ŞİMDİ BİRLİKTE ÇALIŞMAK DAHA CİDDİ OLUMSUZ SONUÇLARI DOĞURMAKTAN KAÇINMAYA YARDIMCI OLACAK”

Milletvekili Rüstem Umerov demecinde son olarak, “Şimdi birlikte çalışmak daha ciddi olumsuz sonuçları doğurmaktan kaçınmaya yardımcı olacak. Yani uluslararası mahkemeler, göçmenler ve en önemlisi insan kayıplarının yaşanmaması konusunda ortak iş birliği yapılacak.” ifadesine yer verdi.