Umerov: "Ukrayna halkı hızlı bir değişim bekliyor"

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
22 Temmuz 2019, 16:34
Mehmet Berk Yaltırık
22 Temmuz 2019, 16:34

Ses (Golos) Partisi’nden Rüstem Umerov milletvekilliğini kazanmasının ardından ilk açıklamasını Kırım Haber Ajansına (QHA) yaptı. Çok sayıda kutlama mesajı aldığına işaret eden Umerov, “Gerek Ukrayna, gerekse Türkiye ve Avrupa’dan birçok kutlama mesajı aldım. Kırım Haber Ajansı vasıtasıyla şahsıma kutlama mesajı gönderen herkese teşekkürlerimi bildiriyorum” dedi.

Seçimlerin yaz tatiline denk gelmesine karşın “Ukrayna siyasetini yoğun bir dönemin beklediğini” ifade eden Umerov, “Seçim günü Ukrayna’nın batısında görev yaptım. Batı bölgelerinde bile devletten  yol, su, kanalizasyon, iletişim hizmeti bekleyen köyler var. Halk hızlı bir değişim bekliyor. Bu nedenle, açık bir değişimin ifadesi olan parlamentonun görev başı yapması lazım. Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü olan 24 Ağustos 2019 tarihinde Ukrayna parlamentosunun ilk oturumunun toplanması yönünde bir irade var” sözleri ile gündemi değerlendirdi.

UKRAYNA’NIN SİYASİ GÜNDEMİ

Şu anda siyasi partilerin pozisyonlarını ortaya koyduklarını ve bu yönde açıklamalar yaptıklarını belirten Umerov siyasi gündemi, “Seçimlerde  çoğunluk oylarını elde eden Halkın Hizmetkarı Partisi ülkeyi yenilikçi güçlerle uyumlu bir şekilde yönetecek bir hükûmet anlayışını seslendiriyor. Bunun bir ifadesi olarak mensubu olduğum Ses (Golos) ile görüşmeler yapılıyor. Devlet kademelerinde, hükûmet organlarında ve meclis bünyesinde ortak çalışma modelleri görüşülüyor. Biz de bu hafta içerisinde parti bünyesinde bir toplantı yaparak seçim sonuçlarını değerlendireceğiz” sözleri ile özetledi.

KIRIM TATAR MİLLİ MECLİSİNİN DEĞERLENDİRMESİ

“Bizler Ukrayna Parlamentosuna giren  Kırım Tatar milletvekilleri olarak milletimize karşı özel bir sorumluluk duygusu içerisindeyiz” sözleri ile Kırım Tatar halkının beklentilerine cevap veren Ses (Golos) Milletvekili Umerov, üzerlerine düşen görevi, “Bizlerin normal siyasetçilerden iki misli fazla çalışması gerekiyor. Bu vesileyle Kırım Tatar Milli Meclisi organlarında seçim öncesi ve seçim sonrası süreci değerlendireceğiz. Ben şahsım adına bir kez daha  Kırım Haber Ajansı aracılığıyla Ukrayna Parlamentosuna bir kez daha seçilen Milli Liderimiz Mustafa Abdülmecit Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü kutluyorum” şeklinde dile getirdi.