Rüstem Umerov, Harvard Üniversitesinin Kırım ile ilgili araştırmasına görüşlerini paylaştı

Güncel
Ozan Barış Erim
02 Nisan 2021, 18:04
Ozan Barış Erim
02 Nisan 2021, 18:04

Harvard Üniversitesi Ukrayna Araştırma Enstitüsü bünyesindeki Temerty Çağdaş Ukrayna Programı, Kırım ve Kırım’ın ilhakı konusunda Ukrayna’daki genel tutumu uzmanlara soruldu. Ukrayna milletvekili Rüstem Umerov da araştırma kapsamında Harvard Üniversitesi‘ne Kırım ile ilgili bilgi verdi.

Harvard Üniveristesi Ukrayna Araştırma Enstitüsü bünyesindeki Temerty Çağdaş Ukrayna Programı, Kırım ve Kırım’ın ilhakı konusunda Ukrayna’daki genel tutum ile ilgili araştırma çalışması yaptı. Ayrıca uzmanlara, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın Kırım’ı işgalden kurtarma ve yeniden entegrasyonu konusundaki potansiyel politika hamleleri ve Kırım Tatar toplumunun gelecekteki rolü hakkında sorular sordu. Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov da araştırma kapsamında soruları yanıtladı.

“UKRAYNA HALKI ULUSLARARASI BİR MÜZAKERE PLATFORMUNU SAVUNDU”

Umerov, Kırım’ı işgalden kurtarmak için Ukrayna halkının, uluslararası bir müzakere platformu oluşturulmasını savunduğunu belirtti. Ukrayna’da yapılan kamuoyu yoklamalarının Donbas ve Kırım ile ilgili halkın düşüncelerini gösterdiğini ifade eden Umerov, bu yoklamalardan çıkan sonuçları şu şekilde değerlendirdi:

“Her şeyden önce, Kırım’ın Ukrayna olduğuna hiç şüphe yok ve son kamuoyu yoklamaları da Ukrayna’daki çoğu insanın aynı fikirde olduğunu doğruladı. New Europe Center tarafından geçen Aralık ayında açıklanan ülke çapındaki kamuoyu yoklamasına göre, ‘Kırım’ı geri kazanmak için en ümit verici seçenek hangisi?’ sorusuna yanıt verenlerin yüzde 32,78’i ‘belirli bir uluslararası müzakere platformu oluşturmanın gerekli olduğunu’ düşünüyor. Ayrıca yüzde 26,85’i ise kültürel ve eğitimsel bağların yeniden kurulmasını yeğliyor. Ankete katılanların yüzde 20’sinden fazlası, Ukrayna ve ortak ülkelerin Azak Denizi ve Karadeniz’deki donanmalarının muhakkak artması gerektiğini düşünüyor. Yakın zamanda Kıyiv-Mohyla Akademisi Politika Analizi Okulu, ‘Donbas ve Kırım’ın Geleceği: Kamuoyu’ adlı başka bir kamuoyu araştırması sundu. Kırım’ın işgalden kurtarılması bağlamında, yanıt verenlerin yüzde 37’si Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak için askeri bir operasyon yapılması konusunda hemfikir.

“ZELENSKIY, KIRIM’IN İŞGALDEN KURTARILMASIYLA İLGİLİ VİZYONUMUZUN NE OLDUĞUNU GÖSTERDİ”

Kuşkusuz Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım ile ilgili açıklaması, Kırım konusunun Ukrayna önderliğinin ilgi odağında olduğunu göstermesi açısından çok önemlidir. Nitekim Cumhurbaşkanı, uluslararası ortaklarımıza ve geçici olarak işgal altındaki Kırım’da yaşayanlar da dahil olmak üzere Ukrayna vatandaşlarına, Kırım’ı nasıl işgalden kurtaracağımız ve Kırım’da siyasi gerekçelerle zulme maruz kalan Ukrayna vatandaşlarının haklarını nasıl koruyacağımız konusunda bir vizyonumuz olduğuna dair net bir mesaj verdi.

Rüstem Umerov

“UKRAYNA’NIN GÜÇLÜ BİR ULUSLARARASI DESTEĞE İHTİYACI VAR”

Ukrayna milletvekili Umerov, 11 Mart 2021 tarihinde Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi tarafından kabul edilen, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol Şehri’nin Geçici Olarak İşgal Altındaki Topraklarının İşgalden Kurtarılması ve Yeniden Entegrasyonu Stratejisi”ni hatırlattı. Umerov, bu kapsamda Ukrayna’nın güçlü bir uluslararası desteğe ihtiyacı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

Mart ayında, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, ‘Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol Şehri’nin Geçici Olarak İşgal Altındaki Topraklarının İşgalden Kurtarılması ve Yeniden Entegrasyonu Stratejisini’ onayladı. Rusya’nın saldırgan dış politikası, askeri faaliyetleri ve enformasyon savaşı göz önüne alındığında, Ukrayna’nın etkinliği kanıtlanmış yaptırım politikaları da dahil olmak üzere güçlü bir uluslararası desteğe ihtiyacı var.

UMEROV: PUTİN RUSYASI, DEMOKRATİK DÜNYAYA TEHDİT OLARAK GÖRÜLÜYOR

Umerov, Ukrayna’nın uluslararası ortaklarının, Putin yönetimindeki Rusya’yı demokratik dünyaya yönelik ciddi bir tehdit olarak kabul ettiğinin altını çizdi. Öte yandan NATO, Birleşik Krallık, G7 dışişleri bakanları ve Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi‘nin Kırım Platformu’na olan memnuniyeti ile ilgili ortak bildirisine vurgu yapan Umerov, “Uluslararası ortaklarımız, Putin’in Rusya’sını demokratik dünyaya yönelik en ciddi tehdit olarak kabul ediyor. Bunun en son örnekleri arasında, NATO Genel Sekreteri’nin İttifak’ın Karadeniz bölgesindeki varlığını genişletme planlarına ilişkin açıklaması; Birleşik Krallık’ın dış politikası ve güvenlik politikasına ilişkin Bütünleşik Denetimi; yanı sıra G7 dışişleri bakanları ve Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi’nin Kırım Platformu girişimini memnuniyetle karşılayan ortak bildirisi var.” ifadelerini kullandı.

UMEROV, KIRIM PLATFORMU’NUN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Kırım Platformu daha geniş bir ölçekte önemlidir. Baltık ülkelerinden, Orta Doğu’ya kadar, demokratik dünyanın hibrit Rus saldırganlığını engelleyen güvenlik arkının bir unsuru olmalıdır. Kanaatimce, tam boyutlu bir Kırım Platformu şu konulara odaklanmalı: Karadeniz bölgesinin güvenliği; Kırım’ın işgalinin sona ermesi; insan haklarının korunması; siyasi tutsakların serbest bırakılması ve Kırım Tatar halkının haklarının korunması. Kırım Platformu’nun birçok vazifesinin parlamento düzeyinde uygulanması gerekiyor, bu nedenle Verkhovna Rada (Ukrayna Parlamentosu) bünyesinde ‘Kırım Platformu Milletvekili Birliğini’ kurduk.

Rüstem Umerov

“KIRIM TATARLARI, RUSYA’YA KARŞI DİRENİŞTE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR”

Ayrıca Ukrayna Milletvekili Umerov, Kırım Tatarlarının Rus saldırganlığına karşı direnişte önemli rol oynadığına dikkat çekti. Umerov, bu nedenle Kırım Tatar halkının hak ve çıkarlarının korunmasının Kırım Platformu açısından önemine vurgu yaparak, şöyle konuştu:

Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatarları, Rus saldırganlığına karşı direnişte önemli bir rol oynamaktadır. Kırım Tatar halkı, küresel çapta Ukrayna’nın Kırım konusundaki sağlam duruşunu güçlendirmenin ve tasdik etmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle, Kırım Tatar halkının hak ve çıkarlarının korunması, Kırım Platformu’nun bir parçası olmalıdır.”

TEMERTY ÇAĞDAŞ UKRAYNA PROGRAMI

Harvard Üniveristesi Ukrayna Araştırma Enstitüsü bünyesindeki (kapsamındaki) Temerty Çağdaş Ukrayna Programı, sosyal bilimciler ve politika araştırmacılarının katkılarıyla dünya çapında Ukrayna’nın daha iyi bir şekilde anlaşılmasını sağlamak amacıyla, Temerty Ailesi Vakfı desteği ile kurulmuştur.