Umerov: “Siyasi tutsakların ve savaş esirlerinin statüsünün yasal olarak belirlenmesi için mekanizma oluşturulmalı”

23 Ekim 2019, 18:34

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi milletvekili Rüstem Umerov siyasi tutsaklar, savaş esirleri ve ailelerinin statüsünün yasal olarak belirlenmesini takip edecek mekanizma oluşturmaya teklif etti.

Ukrayna Parlamentosunun İnsan Hakları, Geçici İşgal Altındaki Donetsk ve Lugansk Bölgeleri, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol Şehrinin İşgalden Kurtarılması ve Yeniden Entegrasyonu, Ulusal Azınlıklar ve Uluslararası İlişkiler Komitesi bugün Kramatorsk kentinde oturum düzenledi.

Oturumdan sonra açıklamalarda bulunan Komite Sözcüsü, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi milletvekili Rüstem Umerov, “Yönetim temsilcileri, aktivistler çözülmesi gereken konuları bize anlattı. Toplantıda İnsan Hakları Komitemizin, tutsakların serbest bırakılması ile ilgili müzakerelerin başlamasından onların serbest bırakılmasına kadar tüm aşamaları koordine edecek, ayrıca siyasi tutsakların, savaş esirlerinin ve ailelerinin yasal statüsünün belirlenmesi ve onlara uygun sosyal güvencelerin sağlanmasını takip edecek bölümler arası bir mekanizma oluşturmasını teklif ettim.” diye kaydetti.

Rus baskısı
Rüstem Ümerov
Ukrayna
Bunlara da bakın: