Umerov: Rusya ile yapılan anlaşmalar önceden Ukrayna Parlamentosuyla görüşülmeli

05 Ekim 2019, 14:02

Ukrayna’nın Donbas bölgesindeki çatışmayı çözme amacıyla kurulan Üçlü Temas Grubu toplantısı, 4 Ekim 2019’da Minsk’te gerçekleştirildi. 

Toplantıda taraflar, 2015’te dönemin Almanya Dışişleri Bakanı, şu anki Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in sunduğu formülü görüştü.

Üçlü Temas Grubu toplantısıyla ilgili, Cumhurbaşkanlığı Ofisinde basın toplantısı düzenleyen Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Ukrayna heyetinin “Steinmeier Formülü” metni üzerinde anlaşmaya vardığını ve söz konusu formülün, Donbas’ın özel statüsü hakkındaki yeni yasada uygulanması gerektiğini ifade etti.

UMEROV: “ZELENSKİY, NORMANDİYA FORMATINDA GÖRÜŞMENİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR”

Birçok gazeteci ve siyaset bilimciler bu formülü “Ukrayna’nın kapitülasyonu” olarak nitelendiriyor.
Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ses (Golos) Partisi milletvekili Rüstem Umerov, Krım.Realii haber kaynağına verdiği röportajda şimdilik cumhurbaşkanının herhangi bir belgeyi mi imzaladığı yoksa Normandiya formatında daha sonra konuşulacak konuların mı belirlendiğinin henüz belli olmadığını söyledi. 

Rüstem Umerov konuyla ilgili olarak, “Zelenskiy, Normandiya Formatında görüşmenin önemli olduğunu düşünüyor. Anladığıma göre görüşmenin gerçekleşmesi için taraflar bu toplantıda görüşülecek bir metni kabul etti. Milletvekilleri olarak Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanına başvurup 1 Ekim 2019 tarihinde hangi konuların görüşüldüğüne ve Minsk’te hangi belgenin imzalandığına dair açıklama yapmasını istedik” dedi.

Umerov, bu çerçevede “Ses” ve diğer iki partinin Steinmeier formülünü görüşmek ve kontrol etmek için geçici bir araştırma komisyonu oluşturma işlemlerini başlattıklarını bildirdi. Bu tür bir komisyonun oluşturulmasının, Anayasa ve Ukrayna’nın ulusal güvenlik yasası ile öngörüldüğü biliniyor.

UMEROV: “MİLLETVEKİLLERİYLE HERHANGİ BİR TOPLANTI YAPILMADI”

Umerov, Rusya ile anlaşma tartışmalarına da değinerek, “Cumhurbaşkanının açıklamasından, belgelerin imzalanmasının Normandiya dörtlüsünün toplantısından sonra gerçekleşeceğini anladım. Aynı zamanda, Volodımır Zelenskiy, toplum tartışmalarının sonuçlarını almadan Rus tarafına taviz vermemeye söz verdi. Bu nedenle, üçlü temas grubunun müzakerelerinin sonucunu henüz bir belge olarak adlandırmazdım. Belki de bu gelecekteki toplantı için bir gündemdir. Her durumda, bunun ülkemizle Rusya arasındaki bir tür anlaşma olmadığını umuyorum, çünkü böyle bir belgenin Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı ofisi tarafından Ukrayna Parlamentosu milletvekillerine açıklanması gerekiyor. Cumhurbaşkanına bu belgeyi imzalama yetkisi vermek için bu belgeyi incelemeliyiz. Şimdiye kadar milletvekilleriyle herhangi bir toplantı yapılmadı” diye kaydetti.

Rüstem Umerov, yaklaşmakta olan Normadiya Formatında bazı nihai belgelerin kabul edileceğinden emin olamayacağını, ancak cumhurbaşkanının milletvekillerini toplantıdan önce bilgilendirmesi gerektiğini vurguladı.

Milletvekili konuya binaen, “Parlamentonun ilgili komitelerinin hem tartışılan konular hem de Cumhurbaşkanının sıradaki adımları hakkındaki görüşlerini duymak isterim. 13 bin kişinin öldüğü, 30 bin kişinin yaralandığı ve 1,5 milyondan fazla iç mültecinin söz konusu olduğu durumda bu konunun tek kişi tarafından çözülmesi Ukrayna’nın ulusal güvenliği için tehlikeli olabilir. Bu nedenle, şimdi uzmanların Zelenskiy’nin gelecekteki müzakerelerine hazırlanmalarına ve içerikleri üzerinde çalışmaya yardımcı olmalarına ilgi duyuyorum. Cumhurbaşkanımızın bu toplantıdan iyi bir sonuç alınmasını umduğunu biliyorum, meslektaşlarımızdan bazıları çok şüpheci ve Vladimir Putin gibi biriyle pazarlık yapma ihtimaline inanmıyor. Bence de Putin’e güvenmek, çok zordur. Yine de hangi partinin milletvekili olursak olalım, ülkemiz ve bizim için Cumhurbaşkanımızın toplantıdaki güçlü duruşu önemli” açıklamasını sözlerine ekledi.

UMEROV: BİR SAVUNMA STRATEJİSİNİN OLDUĞUNU BİLİYORUM

Milletvekili Umerov, Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun danışmanı olarak yaptığı çalışmalardan da bahsetti. Umerov, çalışmaya başladığından itibaren Ukrayna Parlamentosunun beş yüzden fazla yasa tasarısını incelediğini söyledi.

Çalışmalara ilişkin Umerov, “Kırım’a gelince, Bakanlar Kurulu aktif olarak işgal altındaki yarımadanın idari sınırındaki kontrol noktalarında, Herson bölgesindeki altyapı inşaatının tamamlanması üzerinde çalışıyor. Daha önce idari sınırdan geçen vatandaşlardan kontrol noktalarında insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek temel şartlarının olmaması ile ilgili şikayet alıyorduk. Vatandaşların gerekli hizmetleri alabilmelerini sağlamak için çalışmalar devam ediyor. Hükûmet altyapının zamanında biteceğine dair güvence verdi. Rusya’nın Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki saldırgan eylemlerine gelince, sularımızı topraklarımız gibi korumak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bildiğim kadarıyla, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi şimdi bu tür bir koruma stratejisi üzerinde çalışıyor. Elbette, Batılı ortaklarımızla iş birliği de önemli, ancak Ukrayna’nın güney sınırını korumaya hazır olması bizim için önceliklidir. Savunma Bakanlığı temsilcilerine danıştık, (onlar) Azak Denizi’nin bugün mümkün olduğunca korunduğu hususunda teminat verdiler. Bir savunma stratejisinin olduğunu ve güney sınırlarının savunmasının güçlendirilmeye devam edeceğini biliyorum” açıklamasında bulundu.

Minsk Anlaşmaları
Rüstem Ümerov
Rusya
Steinmeier Formülü
Ukrayna
Bunlara da bakın: