Umerov: Parlamentodan Kırım'ın statüsü ile ilgili anayasa değişikliğine destek var

Haberler
Anife Bilal
03 Temmuz 2020, 15:02
Anife Bilal
03 Temmuz 2020, 15:02

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna Parlamentosunun Kremlin yönetiminin işgal altındaki Kırım’da düzenlediği anayasa değişikliği referandumuna ilişkin yasa tasarısını bugün kabul edebileceğini ifade etti.

Kırım Haber Ajansının (QHA) İşgal Hakkında Sansürsüz: Kırım Haber Ajansında Webcast isimli programına konuk olarak katılan Umerov, meslektaşlarından kendi girişimiyle hazırlanan yasa tasarısına destek vermesini istediğini belirterek, “Umarım Cuma günü belki de haftaya bu yasa tasarısı onaylanır. Bu oylama Ukrayna Parlamentosunun oturum planına dahil edildi. Parlamento grupları hangi konuların öncelikli hangilerinin haftaya oylanacağı ile ilgili karar veriyor. Fakat bizi tasarımız hazır ve gün sonunda oylamaya çıkarılabilir.” dedi.

“PARLAMENTO KIRIM KONULARINA DESTEK VERİYOR”

Parlamentonun Kırım’ın işgalden kurtarılması ve yarımadadaki insan hakları ile ilgili konulara destek verdiğini belirten Umerov, “Çok benzer düşüncelere sahibiz ve farklı gruplardaki birçok milletvekili bu sorunları destekliyor.” diye kaydetti.

KIRIM’DAN SORUMLU ÇALIŞMA GRUBUNUN HAFTAYA TOPLANMASI BEKLENİYOR

Rüstem Umerov, Kırım Tatarları ile Ukrayna Cumhurbaşkanlığı arasında etkili bir iletişimi sağlayacak çalışma grubunun ilk çalışma toplantısının yakın zamanda yapılmasının planlandığını bildirdi.

İLGİLİ HABER: Cumhurbaşkanı Zelenskiy-KTMM görüşmesinin ayrıntıları: Kırım Tatarları, Kırım konusunda kararlılık bekliyor

Grup toplantısının bir kaç kere planlandığını ancak çeşitli sebeplerle ertelendiğini belirten milletvekili, “Grubun gelecek hafta toplanacağını umuyoruz.” diye kaydetti.

“BU İLK TOPLANTIMIZ OLACAK”

Umerov söz konusu grubun şimdilik Kırım Tatar milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcısı, Ukrayna milletvekili Ahtem Çiygöz ve kendisinden oluştuğunu belirterek, “Ukrayna Cumhurbaşkanlığının gruba kimin daha dahil edilmesi gerektiği konusunda tavsiye vereceğini umuyoruz. Bu ilk toplantımız olacak.” dedi.

“İKTİDAR YASAYA DESTEK VERECEK”

Bunun dışında Umerov, Kırım Tatarlar için önemli olan yerli halklar, Kırım Tatar halkının statüsü ve Kırım’ın statüsü ile ilgili yapılacak Anayasa değişikliğine yönelik yasa tekliflerinin parlamento tarafından onaylanacağı konusundaki umutları dile getirerek, “İktidarın bu yasalara destek vereceğine dair sinyaller verildi” diye belirtti.