Umerov: Nariman Celal’in yasa tasarısı önerisi bizi güçlendirecek

Güncel
Ömer Kaya
25 Aralık 2021, 14:45
Ömer Kaya
25 Aralık 2021, 14:45

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Rus işgalcilerce alıkonulan Kırım Tatar Milli Mecilisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in, tüm Ukrayna Parlamentosuna siyasi tutsaklarla ilgili yasa tasarısını kabul etme çağrısını yorumladı.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, Rus işgali altındaki Kırım’da, işgalci güçlerin kurmaca suçlamaları çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in tüm Ukrayna Parlamentosunu siyasi tutsaklarla ilgili yasa tasarısını kabul etmeye çağırdığı mektubunun ardından açıklama yaptı.

Umerov, siyasi tutsak olarak alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ile ilgili açıklamasında, “Hapishanenin zor şartlarına ve sayısız insan hakları ihlaline rağmen, o da diğer yüzlerce siyasi tutsak gibi, ortak özgürlüğümüz için savaşmaya hazır olduğunu yazdı.” ifadesine yer verdi.

Milletvekili Umerov, Nariman Celal’in Ukrayna Parlamentosu’nu siyasi tutsaklar yasasını kabul etmeye çağırmasının, Ukrayna Parlamentosu milletvekillerinin yasayı tamamlaması için motive edici olduğunu kaydetti.

Umerov ayrıca, “Nariman Celal konuşmasında 6104 sayılı yasa tasarısının geliştirilmesini destekliyor ve milletvekillerini yasayı bir an önce sonuçlandırmaya ve kabul etmeye çağırıyor. Nariman adına, 450’den fazla siyasi tutsaklar için, ayrıca onların aileleri ve çocuklarının huzura kavuşmasına vesile olmak bizim çalışmamızı daha da güçlendirecek. Halkımızı terk etmeyeceğiz ve siyasi tutsakların özgürlükleri için savaşmaya devam edeceğiz,” dedi.