Umerov: İşgal altındaki Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşları, tescil edilmeyen Rus aşısını olmaya zorlanıyor

Haberler
Anife Bilal
27 Ocak 2021, 23:20
Anife Bilal
27 Ocak 2021, 23:20

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde (AKPM) yaptığı konuşmada, henüz tüm test aşamaları tamamlanmayan Rus Sputnik-V (Gam-COVID-Vac) adlı aşının, işgal edilen Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarına zorunlu olarak uygulanmasının endişe verici olduğunu ifade etti. Milletvekili işgalcilerin yürüttüğü zorunlu aşılama kampanyasından en çok Kırım Tatar halkının etkileneceğini vurguladı. 

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM) kış oturumu çerçevesinde bugün,  “Covid-19 Aşısına Doğru: Etik, Yasal ve Pratik Hususlar” başlıklı toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, işgalci yönetiminin Kırım’da zorunlu aşı kampanyası başlattığını bildirdi. Üçüncü test aşamasından geçmeyen Rus Sputnik V aşısının zorunlu uygulanmasının Kırımlıların sağlıklarını tehlikeye attığını belirten Umerov, “Kamu çalışanları bu aşıyı yapmayı reddederlerse, işten çıkarılıyorlar. İşgal altındaki Kırım’da sağlık, eğitim ve ulaşım sektöründe çalışan Kırım Tatarlarının sayısı, diğer halklardan önemli oranda yüksektir. Dolayısıyla, Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının Sputnik V ile aşılanma olasılığı diğer halklara göre daha yüksektir.” diye kaydetti.

İŞGALCİLER, TEST SÜRECİ TAMAMLANMAMIŞ RUS AŞISINI UYGULAMAKTA KARARLI!

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Sağlık Bakanı Aleksandr Ostapenko, 28 Aralık 2020’de yaptığı açıklamada iki ay içinde işgal edilen Kırım’a, 84 bin adet Sputnik-V (Gam-COVID-Vac) adlı aşının getirileceğini duyurmuştu.

RUSYA’DA GELİŞTİREN KORONAVİRÜS AŞISI

Rusya’da Sputnik V aşısı ve Vector Enstitüsü’nün aşısı olmak üzere koronavirüsüne karşı iki aşı geliştirildi. Her ikisinin de deney aşamaları tamamlanmadığından birçok uzman ve bilim dünyasından araştırmacılar, Rusya’nın aşı programını başlatma kararına tepkili.

21 gün arayla iki doz yapılan aşıyı olanlara 42 gün boyunca halka açık alanlardan uzak durmaları ve alkol ile ilaç alımını bir süre kesmeleri tavsiye ediliyor. Öte yandan, Sputnik V aşısı uygulanan hastaların yeniden koronavirüse yakalandığı ortaya çıkmıştı.

RUSYA BİR KERE DAHA ULUSLARARASI HUKUK NORMLARINI İHLAL EDİYOR

İnsan hakları savunucuları, Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre henüz tescil edilmemiş bir aşıyı işgal altındaki topraklarda yaşayan nüfusa uygulayarak Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurguluyor.