Umerov: Halk devletin geleceğini seçme hakkına sahip

11 Ağustos 2020, 13:56

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Belarus’ta yaşanan protesto olaylarını değerlendirdi.

“DEVAMLI İKTİDARDA KALMA İSTEĞİ YANLIŞTIR”

Belarus’un mevcut yönetiminin halkla diyalog kurmak yerine, halka güç kullanmayı tercih ettiklerini kaydeden Umerov, “Gazeteciler dahil olmak üzere seçimlerin sonuçlarını düzmece olarak gören insanların toplu olarak alıkonulması, objektif bilgiye serbest erişimin engellenmesi; tüm bunlar Belarus halkının bulunduğu gerçek durum. Ukrayna’nın deneyimi, halkının, devletinin geleceğini ve gelişme yönünü seçme hakkına sahip olduğunu gösteriyor. Yöneticilerin devamlı iktidarda kalma isteği yanlıştır. Ne pahasına olursa olsun iktidara tutunmak suçtur. Yaşasın Belarus!” ifadelerini kullandı.

İlgili haber: Baskılara dayanamayan Lukaşenko’nun rakibi Tsihanouskaya, ülkeden çıkış yaptı

BELARUS’TA SEÇİM SONUÇLARI PROTESTE EDİLDİ

Belarus’ta Aleksandr Lukaşenko’nun seçimleri bir kere daha kazanması, protesto gösterilerine neden oldu. Yaşanan protesto gösterilerine, polis müdahalelerde bulundu. Binlerce protestocu yaralandı ve 1 kişi hayatını kaybetti. Belarus polisi protesto eylemleri sırasında yaklaşık 3 bin protestocunun gözaltına alındığını açıkladı. Öte yandan Lukaşenko’nun ana rakibi Svyatlana Tsihanouskaya’nın ülkeyi terk ederek Litvanya’ya çıkış yaptığını bildirildi.


Belarus
Rüstem Ümerov
Bunlara da bakın: