Umerov'dan siyasi tutsakların serbest bırakılmasını hızlandırmak için koordinasyon merkezi daveti

Haberler
Anife Bilal
01 Aralık 2020, 21:21
Anife Bilal
01 Aralık 2020, 21:21

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna Parlamentosu (Verhovnaya Rada) Genel Kurulunda, Kremlin’in yasa dışı olarak alıkoyduğu siyasi mahkumların serbest bırakılması sürecini hızlandırmak için parlamentoyu göreve davet etti. Departmanlar arası koordinasyon merkezi oluşturmak için milletvekillerine seslenen Umerov, “Siyasi tutsakların aileleriyle devamlı iletişim halinde olmalıyız; yasal ve maddi yardımın sağlanıp sağlanmadığını, siyasi tutsakların ailelerine müzakere süreciyle ilgili bilgi verilip verilmediğini anlamalıyız. Ukrayna her vatandaşı için mücadele etmeli.” dedi.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, bugün Ukrayna Parlamentosu Genel Kurulunda konuşma yaptı. Ukrayna milletvekillerine seslenen Umerov, Kremlin’in yasa dışı olarak alıkoyduğu Ukrayna vatandaşı siyasi mahkumların serbest bırakılması sürecini hızlandırmak için, departmanlar arası koordinasyon merkezinin kurulması gerektiğini ifade etti. Milletvekiline göre, ilgili koordinasyon merkezi siyasi tutsakların serbest bırakılması sürecini takip edecek ve siyasi tutsakların aileleri ile iletişim kuracak.

KIRIMLILARA YAPILAN BASKISIYA DİKKAT ÇEKTİ

Parlamento Genel Kuruluna seslenen Rüstem Umerov, Kırım’da Rus işgalinin 7 yıldır devam ettiğini ve işgalci Rus yönetiminin, Kırımlılara etnik, siyasi ve dini baskı uyguladığını belirterek, “Şu an 111 vatandaşımız hapislerde alıkonuluyor. Saldırgan devlet toplamda 130 Ukrayna vatandaşını kovuşturuyor. Bunların 93’ü Kırım Tatarıdır!”  diye konuştu.

KIRIM’DA ÇOCUKLAR BABASIZ BÜYÜYOR

Milletvekili, Ukrayna vatandaşları siyasi tutsaklarının Rus hapishanelerinde insanlık dışı şartları altında tutulduğuna ve Rus saldırganlığı sonucu, Kırım’da 186 çocuğunun babasız büyümek zorunda kaldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

Bunlara rağmen hala vatandaşlarımızın serbest bırakılma çalışmalarını koordine eden bir organa sahip değiliz. Dolayısıyla askeri saldırganlık çerçevesinde alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının, serbest bırakılmasından sorumlu olacak  departmanlar arası koordinasyon merkezi kurmayı teklif ediyorum. Golos Parlamento Grubu, koordinasyon merkezi kurulması ile ilgili Ukrayna Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu, ilgili Parlamento Komitelerine, Başsavcılığı, Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisine ve özel hizmetlere başvuracak.

“UKRAYNA HER VATANDAŞI İÇİN MÜCADELE ETMELİ”

Serbest bırakılma süreci; listelerin kim tarafından oluşturuluyor, müzakere süreci ve listelerin oluşturulmasından kim sorumlu net olarak anlamalıyız. Siyasi tutsakların aileleriyle devamlı iletişim halinde olmalıyız; yasal ve maddi yardımın sağlanıp sağlanmadığını, siyasi tutsakların ailelerine müzakere süreciyle ilgili bilgi verilip verilmediğini anlamalıyız. Ukrayna her vatandaşı için mücadele etmeli.