Umerov: Cumhurbaşkanlarının görüşmesinde en önemli kısım Kırım Tatarlarına destek ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğü

15 Ağustos 2019, 18:54

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve Kırım Türklerinin milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun danışmanı, Ukrayna parlamento seçimlerinde milletvekili olarak seçilen Rüstem Umerov, Türkiye’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemeye ve tüm uluslararası platformlarda Kırım’ın işgalden kurtarılmasını desteklemeye hazır olduklarını bir kez daha teyit ettiğini belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile birlikte resmi heyette yer alan Rüstem Umerov, Kırım.Hakikat sitesine yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Volodımır Zelenskiy, ziyareti sırasında Kırım Derneği Genel Merkezinin yeni binasının açılışını gerçekleştirdi. Açılış töreninde Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ve Kırım Türkleri Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin de konuşma yaptılar. Ziyaret sırasında taraflar ayrıca, askeri-teknik işbirliğinin yanı sıra birçok siyasi ve ekonomik konuya da değindi. Özellikle, iki ülkenin başkanları Ukrayna ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini 4 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarma isteğini yineledi.”

KIRIM TATARLARI VE UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEK HUSUSUNDA ORTAK TAVIR

Ukrayna’nın ayrıca, Türk tarafını, Donbas bölgesinin altyapısının inşası da dahil olmak üzere Ukrayna ekonomisine yatırımlar konusunda iş birliğine davet ettiğini kaydeden Umerov, “Bu yılın sonuna kadar taraflar, Türkiye ile Ukrayna arasında serbest ticaret bölgesi anlaşmasının imzalanması konusunu görüşme hususunda anlaştılar. Genel olarak, görüşmenin çok dostane ve yapıcı bir atmosferde gerçekleştiğini söyleyebiliriz.” dedi.

Türkiye’nin Rus S400 sistemlerinin alımı konusuna da değinen Umerov, söz konusu meselenin Ankara ile ABD arasında, bazı medya kuruluşlarının yansıttığı kadar ciddi krize yol açmadığını ifade ederek, “Gerçek şu ki, Türkiye bu teçhizatları satın almak zorunda kaldı, çünkü Türkiye NATO Patriot füzesi savunma sistemlerine sahip olmadığından Suriye ile sınırlarının güvenliğinin yeterince sağlanamadığı kanaatindeydi. Ancak, ABD ve Türkiye hala NATO’da stratejik ortak olmaya devam ediyor ve birçok konuda yapıcı bir diyalog sürdürüyorlar.” şeklinde konuştu.

Türkiye yönetimi ile yapılan görüşmelerin en önemli kısımlarının iki cumhurbaşkanının da Ukrayna toprak bütünlüğü ve Kırım Tatarlarına destek açıklamalarının olduğunu kaydeden Umerov, “Volodımır Zelenskiy ile Türk lider Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmede işgal altında bulunan Kırım’daki durum ve yarımadanın yerli halkına baskı ile Rus hapishanelerindeki siyasi mahkumların durumu ayrıntılı olarak ele alındı. Her iki taraf da, özellikle Kırım’ın yerli halkını uluslararası platformlarda desteklemede işbirliği yaparak, Kırım Tatarlarının durumunun daha da ağırlaştırılmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı. Türkiye ayrıca, Ukrayna’nın ana kısmında Kırım Tatarlarının dini, sosyal ve kültürel projelerini desteklemeye devam edeceğine de söz verdi. Volodımır Zelenskiy, Türkiye’yi, Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak göstermeye çalışan örgütler ve delegasyonlarla etkileşimden uzak durmaya çağırdı ve bu inisiyatif Türkiye tarafından tam olarak desteklendi.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, BARIŞ KORUMA GÜCÜ SAĞLAMAKTAN MEMNUNİYET DUYACAKTIR”

Bunun yanı sıra Erdoğan’ın, 6 Ağustos 2019 tarihinde Donbas bölgesinde hayatlarını kaybeden Ukrayna askerlerinin ailelerine taziye bildirdiğini de belirten Rüstem Umerov, “Türk lider, AGİT’in bölgedeki gerginliği azaltma çabalarındaki önemine dikkat çekti. Bu arada, bu yıl deneyimli Türk diplomat Halit Çevik Ukrayna’daki AGİT Özel Gözlem Misyonu başkanlığına atandı. Ukrayna ve müttefikleri, Minsk anlaşmalarının uygulanması çerçevesinde, Donbas’taki çatışma bölgesinde uluslararası gözlemcilerin varlığına karar verirse, Türkiye, barışı koruma gücü sağlamaktan memnuniyet duyacaktır.” dedi.

Ukrayna’da 2019 temmuzunda yapılan genel seçimlerde milletvekili seçilen Umerov, kendi düzeyinde Kırım’ın işgalden kurtarılması için mücadeleye devam edeceğini ve diğer birçok proje geliştireceğini kaydederek şöyle konuştu: “İnsan hakları ve bu konuda uzmanlaşmış diğer kuruluşların aracılığıyla da olmak üzere Ukraynalı siyasi mahkumlarının ve savaş esirlerinin serbest bırakılması konusundaki çalışmaları yoğunlaştırmalıyız. Bu, yalnızca finansal değil, aynı zamanda bu kuruluşların uluslararası platformlara erişimine destek ve aktivistlerin eğitimi imkanı da dahil olmak üzere siyasi ve diplomatik destek içeriyor. Ayrıca Kırım da dahil olmak üzere siyasi mahkumların ve savaş esirlerinin ailelerine yardım etmeye devam etmeliyiz. Elbette, Kırım’ın çıkarlarını BM, AGİT ve AKPM dahil olmak üzere tüm uluslararası kuruluşlarda savunmaya devam edeceğiz. İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerinde ve Çin ile ilişkiler başta olmak üzere Asya yönünde çalışmalarımızı yoğunlaştırmamız gerektiğini düşünüyorum. İslam İşbirliği Teşkilatında gözlemci statüsü kazanabilirdik, zira Rusya zaten orada böyle bir statüye sahip olduğundan bu organizasyonda istediklerini anlatma imkanına sahip.”

Öte yandan Umerov, Kıyiv’de (Kyiv) Cuma Camii inşaatı ve Ukrayna’nın farklı şehirlerinde kültür merkezleri inşa çalışmalarına devam etmeyi planladığını da belirtti.

Bilindiği gibi Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve Kırımoğlu’nun danışmanı, Ukrayna parlamento seçimlerinde milletvekili olarak seçilen Rüstem Umerov ile birlikte 7 Ağustos 2019’da Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye’yi ziyareti çerçevesinde Anıtkabir’i ziyaret eden, ardından Kırım Derneğinin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. Baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından iki lider ortak basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin Kırım’ın işgalini hiçbir zaman tanımayacağına dair çıkışı damga vurdu.

Kırım
Rüstem Ümerov
Türkiye
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: