Umerov: ABD-Ukrayna ortaklığı, Biden ekibiyle güçlenmeye devam edecek

Haberler
Anife Bilal
07 Mayıs 2021, 14:03
Anife Bilal
07 Mayıs 2021, 14:03

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Ukrayna ziyaretini değerlendirdi. Umerov, “ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, Avrupa ülkeleri arasında ilk resmi ziyareti özellikle Ukrayna’ya düzenlemesi, ortaklarımız için çok doğru bir sinyaldir. Bu sinyal, ABD ile Ukrayna arasındaki ortaklığın Biden ekibiyle güçlenmeye devam edeceğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Ukrayna ziyaretini “iyi bir sinyal” olarak nitelendirdi. Biden ekibiyle ABD ile Ukrayna arasındaki ortaklığın; teknoloji, ekonomi ve politik boyutlarda güçlenmeye devam edeceğini belirten Umerov, “Vaşington (Washington), Ukrayna’nın NATO üyesi olma gayesine destek veriyor.” değerlendirmesini yaptı.

“SİYASİ TUTSAKLARIN SERBEST BIRAKILMASI KONUSU YENİ BİR DÜZEYE ULAŞTI”

Ziyaret sırasında, Kırım’ın işgalden kurtarılması ve Rusya tarafından alıkonulan Ukraynalı siyasi tutsakların serbest bırakılması konularının ele alındığını belirten Umerov, “Kırım’ın işgalden kurtulması ve Ukraynalı siyasi tutsakların serbest bırakılması konularının yeni bir düzeye çıkması çok önemli. Kırım Platformunun oluşturulması konusunda ABD’nin kararlı desteğine sahibiz. Kırım Platformunun Açılış Zirvesine üst düzey ABD yetkilisinin katılacak olması da örnek bir davranıştır. Birkaç hafta içinde Vaşington’da ABD’li meslektaşlarımla, işgal altında bulunan topraklarda insan haklarının korunması ve Rus hapishanelerinde alıkonulan Ukraynalı siyasi tutsaklarının serbest bırakılması konularını daha detaylı bir şekilde ele almayı umuyorum.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Ukrayna’ya resmi ziyaret düzenledi. Ziyaret kapsamında Blinken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukraynalı milletvekilleri ve iş insanları ile bir araya geldi.