Uluslararası Paralimpik Komitesinden Rus ve Belarus paralimpik sporculara yaptırım kararı!

Güncel
qha muhabir
04 Mart 2022, 20:08
qha muhabir
04 Mart 2022, 20:08

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarında bulunan Rusya ve onu destekleyen Belarus’u kınayarak yaptırım kararları aldı. IPC, 2022 Pekin Paralimpik Kış Oyunlarında iki ülkenin sporcularının statülerini tarafsız ilan ederken, marşlarının okunmasını ve üniformalarındaki bayrakları yasakladı. IPC, Putin’e verilen Paralimpik Nişanı’nı da alacağını açıkladı.

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) İcra Kurulu, Rusya’nın, Ukrayna’ya Belarus destekli saldırılarını kınadı. IPC, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik Belarus destekli yaptığı işgal saldırısı nedeniyle, Rusya ve Belaruslu sporcuların 4-13 Mart’ta Çin’de düzenlenecek 2022 Pekin Paralimpik Olimpiyatlarında tarafsız statüde olacağını duyurdu.

Uluslararası Paralimpik Komitesi, iki ülkenin sporcularının ve yetkilerinin katılımıyla ilgili kararlar aldı. Komite, “Rusya ve Belaruslu sporcular ile yetkililer, organizasyona tarafsız statüde katılabilecek. Paralimpik Bayrak altında yarışacak iki ülkenin sporcularının yer aldığı madalya törenlerinde Paralimpik Marş çalınacak. Üniformalarında Rusya ya da Belarus bayrağını kullanamayacak söz konusu sporcuların dereceleri, madalya tablosunda yer almayacak” açıklamasında bulundu.

RUSYA’DA VE BELARUS’TA O OLİMPİYATLAR DÜZENLENMEYECEK!

Alınan bu kararların, Paralimpik Komitesinin başında olduğu uluslararası spor müsabakalarında geçerli olacağı belirtildi. İkinci bir duyuruya kadar, Rusya ve Belarus topraklarında, dünya ve Avrupa şampiyonaları da dahil hiçbir Uluslararası Paralimpik Komitesi organizasyonunun düzenlenmeyeceği bildirildi.

Bu yıl düzenlenecek Olağanüstü IPC Genel Kurulu’nda, Rusya Paralimpik Komitesi ve Belarus Paralimpik Komitesi’nin üyeliğinin askıya alınması veya feshedilmesi oylamaya sunulacak.

PUTİN’İN NİŞANI GERİ ALINACAK

Ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de aralarında bulunduğu 5 Rus devlet yöneticisine verilen Paralimpik Nişan’ın geri alınmasına karar verildi.