Uluslararası örgütlerin temsilcileri Kırım'a yapılacak onur yürüyüşüne davet edilecek

Güncel
Anife Bilal
27 Ocak 2020, 11:03
Anife Bilal
27 Ocak 2020, 11:03

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, uluslararası örgütlerin temsilcilerini ve yabancı diplomatları, Kırım Tatarlarının 2 Mayıs 2020 tarihinde işgal edilen Kırım’a düzenlemeyi planladığı, “Dünya şiddete ve işgale karşı. Onur yürüyüşü“ne katılmaya davet edeceğini ifade etti.

Dün akşam sosyal medya üzerinden yaptığı canlı yayında konuşan KTMM Başkanı Çubarov, “Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları izleme misyonu ve AGİT Ukrayna misyonunun başkanlarını ve üyelerini davet ederiz. Bunun dışında eylemimize Rusya’nın da temsil edildiği uluslararası örgütlerinin; BM, AKPM ve diğerlerinin temsilcilerini davet etmeyi istiyoruz. Organize olursak dünyanın dikkatini bu soruna çekmeyi başarırız. Kırım’ın sözde yönetimi ve Rus yönetimi bundan korkuyor.” dedi.

Çubarov, “Dünya şiddete ve işgale karşı. Onur yürüyüşü” eyleminin tamamen barışçıl bir eylem olacağını kaydetti.

Bilindiği gibi daha önce Refat Çubarov, Kırım Tatarlarının 2 Mayıs 2020 tarihinde işgal edilen Kırım ile Herson bölgesi arasındaki idari sınırında bulunan Çongar kontrol noktasından toplu geçiş yapmayı planladığını bildirmişti.