Uluslararası kuruluşlardan Rusya'ya çağrı: Ukrayna'daki sağlık merkezlerine dokunma!

Güncel
qha muhabir
14 Nisan 2022, 01:26
qha muhabir
14 Nisan 2022, 01:26

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, BM Nüfus Fonu ve Dünya Sağlık Örgütü, Ukrayna’yı işgal girişiminde bulunan, sivillere saldıran Rusya’ya “sağlık merkezlerine dokunma” çağrısı yaptı. Rusya’nın bu çağrı karşısındaki tutumu merak ediliyor.

Birleşmiş Milletlere bağlı kuruluşlardan Çocuklara Yardım Fonu, BM Nüfus Fonu ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan 13 Nisan 2022 tarihli ortak yazılı açıklamada, Rus ordusunun, Ukrayna’da hastane, klinik ve başka sağlık binalarına yaptığı saldırılarının, halkın temel sağlık hizmetlerine erişimini önlediği dile getirildi.

Rus ordusunun saldırıları nedeniyle halkın sağlık hizmetlerine erişiminin son derece azaldığına vurgu yapılan açıklamada, “Ukrayna’daki hamile kadınların, yeni annelerin, çocukların ve yaşlıların sağlık hizmetine ihtiyaçlarının her geçen gün arttığını görmekteyiz” ifadeleri kullanıldı.

“HAMİLE KADINLAR İÇİN TIBBİ MALZEME DESTEKELRİ TEHLİKELİ ŞEKİLDE AZALIYOR”

Rusya’nın Ukrayna’da savaş başlatmasından bu yana 4 bin 300’den fazla doğumun gerçekleştiği ve 80 binden fazla kadının 3 aya kadar doğum yapmasının beklendiği belirtilen açıklamada “Hamile kadınlar için oksijen ve tıbbi malzeme destekleri tehlikeli şekilde azalıyor. Ukrayna’daki sağlık sisteminin çökmesi feci durumları beraberinde getirebilir. Bunu önlemek için her türlü çaba gösterilmeli” denildi.

“RUSYA’NIN SALDIRILARI SAĞLIK HİZMETİ ALTYAPISINA CİDDİ HASAR VERDİ”

Rus ordusunun hastane ve kliniklere yaptığı saldırılarının sağlık hizmeti altyapısına ciddi hasar verdiğinin altı çizilen açıklamada, “Ukrayna’da sağlık merkezlerine yönelik saldırıların bir an önce durdurulması yönünde çağrı yapıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, açıklamada insani yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilmesi için taraflar ateşkese çağrıldı.