Uluslararası gözlemciler ve Türkiye, Kırgızistan'daki seçimleri olumlu değerlendirdi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
29 Kasım 2021, 13:35
Mehmet Berk Yaltırık
29 Kasım 2021, 13:35

Kırgızistan’da 28 Kasım 2021’de düzenlenen milletvekili seçimlerini uluslararası gözlemciler ve Türkiye, olumlu değerlendirdiklerini açıkladılar.

Kırgızistan’da 21 siyasi partiden 1015 ve bağımsız 287 adayın yarıştığı seçimlerde oy verme işlemi dün sona erdi. Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, seçimin sona ermesinin ardından millete seslendi. Daha önceki seçimlerde halkın huzurunu kaçıran son derece olumsuz olaylardan ders çıkardıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı, “Halkımızın bekası için temiz ve adil seçimler yapabileceğimizi ispat ettik. Hiç kimseye devletin imkanlarını kullanmasına izin vermedik. Yapmaya kalkışanları da görevinden uzaklaştırdık.” diye kaydetti.

ULUSLARARASI GÖZLEMCİLERDEN SEÇİMLE İLGİLİ OLUMLU BRİFİNGLER

Kırgızistan’da seçimleri izleyen uluslararası gözlemciler, seçim sürecinin ülke mevzuatına göre ve uluslararası kurallara uygun bir şekilde gerçekleştiğini belirtti. Kırgızistan’ın daveti üzerine seçimlerde gözlemci görevini üstlenen uluslararası kuruluşların Gözlem Misyonu Başkanları brifing verdi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Uluslararası Gözlem Misyonu Başkanı ve AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker, Kırgızistan’daki parlamento seçimlerinin anayasaya ve uluslararası seçim standartlarına uygun olarak yürütüldüğü kanaatine vardıklarını bildirdi.
Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı ve Uluslararası Gözlem Misyonu Başkanı Gismat Gozalov da parlamento seçimlerinin başarıyla tamamladığının altını çizdi.

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Uluslararası Gözlem Misyonu Başkanı Erek Aşimov, seçimlerin açık ve dürüstçe gerçekleştiğini belirtti.
İslam İşbirliği Teşkilatı Uluslararası Gözlem Misyonu Temsilcisi Adamo Baybokar da Kırgızistan’da oylama sürecinde kullanılan teknolojilerin dünyanın her ülkesinde kullanılmadığının altını çizdi. Ayrıca seçim esnasında her hangi bir olumsuzluk meydana gelmediğini belirtti.
Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan’da gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin huzur ve barış içinde sonuçlandığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kırgız Cumhuriyeti’nde 28 Kasım 2021 tarihinde düzenlenen parlamento seçimlerinin huzur ve barış ortamı içinde başarıyla sonuçlanmış olmasından memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerine yer verdi. Açıklamada, seçimlerin Kırgızistan için hayırlı olması dileği yer alırken, “Köklü tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğumuz Kırgızistan’ın istikrar ve refahına büyük önem atfediyoruz.” denildi.