Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesinden Rusya aleyhine karar

Güncel
Anife Bilal
27 Mayıs 2019, 10:12
Anife Bilal
27 Mayıs 2019, 10:12

Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi, Rusya’nın alıkoyduğu 3 Ukrayna savaş gemisini iade etmesini ve gemilerin mürettebatı olan 24 Ukrayna askerini serbest bırakmasını hükmetti.

Almanya’nın Hamburg kentinde 25 Mayıs 2019 Cumartesi günü gerçekleşen duruşmada, Rusya’nın kasım ayında Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında Ukrayna askeri gemilerine düzenlediği silahlı saldırı olayı incelendi.

Mahkeme Başkanı Jin-Hyun Paik kararını açıklarken, “Rusya derhal Berdyansk, Nikopol ve Yanı Kapu isimli Ukrayna gemilerini ve 24 Ukraynalı denizciyi serbest bırakmalı ve onların Ukrayna’ya geri dönmesine izin vermelidir.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Rusya’nın bir ay içinde, kararın uygulanmasına ilişkin Mahkemeye rapor vermesi gerektiği belirtildi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yelena Zerkal konu hakkında yaptığı açıklamada Rusya’nın mahkeme kararına hızlı ve tam olarak uymasını beklediklerini vurguladı. Zerkal, “Mahkeme emri, uluslararası hukuku devamlı ihlal eden Rusya’nın cezasız kalmayacağını gösteriyor. Üç askeri geminin ve gemilerde bulunan 24 Ukraynalı askerin gözaltına alınması askeri gemilerin BM Deniz Hukuku Sözleşmesi ve genel uluslararası hukuk çerçevesinde sahip olduğu dokunulmazlığın kaba bir ihlalidir.” ifadelerini kullandı.

ZELENSKİY KARARI YORUMLADI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, sosyal medya hesabından mahkemenin aldığı kararla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zelenskiy, “Rusya’nın mahkemenin kararını yerine getirmesi, Ukrayna ile çatışmayı sonlandırmaya hazır olduğunun ilk sinyali olabilir. Böylelikle, Rusya, müzakerelerinin başlaması ve yarattığı sorunlarının medeni şekilde çözülmesi için adım atabilir.”değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA’NIN TEPKİSİ

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı mahkeme kararı hakkında bir açıklama yaparak, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinin öngördüğü uyuşmazlık çözümü prosedürlerinin, Kerç Boğazı’ndaki olay için geçerli olmadığını savundu.

RUSYA, AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım 2018 tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, 2019 ocak ayında esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı.

Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendilerini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği de bildirildi.