Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesindeki Rusya davasına 3 yeni yargıç

03 Ağustos 2019, 12:43

Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi Başkanı Jin-Hyun Paik, Ukrayna’nın Kerç Boğazı’ndaki Rus saldırısına dair tahkim davasına üç yargıç atadı.

Mahkemenin basın merkezinin açıklamasında Başkan Paik’ın ayrıca bu davada başkanlık etmek üzere Donald McRay’yi de atadığı kaydedildi.

Açıklamada, “10 Temmuz 2019’da Başkan Paik, taraflarla yapılan istişarelerden sonra, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı başlattığı tahkim yargılamasına hakim olarak Donald Mac-Rey (Kanada), Rüdiger Wolfrum (Almanya) ve Gudmundur Eiriksson’u (İzlanda) atadı” ifadeleri kullanıldı.

ULUSLARARASI DENİZ HUKUKU MAHKEMESİ: RUSYA, UKRAYNALI DENİZCİLERİ SERBEST BIRAKMALI

Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi, Rusya’nın alıkoyduğu 3 Ukrayna savaş gemisini iade etmesini ve gemilerin mürettebatı olan 24 Ukrayna askerini serbest bırakmasını hükmetmişti.

Almanya’nın Hamburg kentinde 25 Mayıs 2019 Cumartesi günü gerçekleşen duruşmada, Rusya’nın kasım ayında Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında Ukrayna askeri gemilerine düzenlediği silahlı saldırı olayı incelenmişti.

Mahkeme Başkanı Jin-Hyun Paik kararını açıklarken, “Rusya derhal Berdyansk, Nikopol ve Yanı Kapu isimli Ukrayna gemilerini ve 24 Ukraynalı denizciyi serbest bırakmalı ve onların Ukrayna’ya geri dönmesine izin vermelidir.” ifadesini kullanmıştı.

Ayrıca Rusya’nın bir ay içinde, kararın uygulanmasına ilişkin Mahkemeye rapor vermesi gerektiği belirtilmişti.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yelena Zerkal konu hakkında yaptığı açıklamada Rusya’nın mahkeme kararına hızlı ve tam olarak uymasını beklediklerini vurguladı. Zerkal, “Mahkeme emri, uluslararası hukuku devamlı ihlal eden Rusya’nın cezasız kalmayacağını gösteriyor. Üç askeri geminin ve gemilerde bulunan 24 Ukraynalı askerin gözaltına alınması askeri gemilerin BM Deniz Hukuku Sözleşmesi ve genel uluslararası hukuk çerçevesinde sahip olduğu dokunulmazlığın kaba bir ihlalidir.” demişti.

ZELENSKİY KARARI YORUMLADI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, sosyal medya hesabından mahkemenin aldığı kararla ilgili açıklama yaparak, “Rusya’nın mahkemenin kararını yerine getirmesi, Ukrayna ile çatışmayı sonlandırmaya hazır olduğunun ilk sinyali olabilir. Böylelikle, Rusya, müzakerelerinin başlaması ve yarattığı sorunlarının medeni şekilde çözülmesi için adım atabilir.”değerlendirmesinde bulunmuştu.

RUSYA’NIN TEPKİSİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı söz konusu mahkeme kararı hakkında açıklama yaparak, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinin öngördüğü uyuşmazlık çözümü prosedürlerinin, Kerç Boğazı’ndaki olay için geçerli olmadığını savunmuştu.

RUSYA, AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım 2018 tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Rusya
tahkim davası
Ukrayna
Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi
Bunlara da bakın: