Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi, Ukraynalı denizcilerin davasını canlı yayınlayacak

Güncel
Anife Bilal
02 Mayıs 2019, 13:42
Anife Bilal
02 Mayıs 2019, 13:42

Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesinde, üç Ukrayna askeri gemisi ve 24 mürettebatın dokunulmazlığını ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya’ya geçici tedbirlerin uygulanmasının görüşüleceği duruşma canlı yayınlanacak.

Mahkemenin resmi internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, 10 Haziran 2019, Pazartesi günü, tarihinde başlayacak duruşmada 10.00-13.00; 14.30-17.30 saatler arasında Rusya Federasyonu temsilcileri konuşma yapacak.

11 Haziran 2019 Salı günü ise 10.00-13.00; 14.30-17.30 saatler arasında Ukrayna temsilcileri konuşma yapacak.

Canlı yayın mahkemenin resmi internet sayfasından verilecek.

Ukrayna, Kasım 2018’de Kerç Boğazı yakınlarında Rusya tarafından esir alınan Ukrayna gemilerini ve Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması için Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi’ne başvurmuştu.

RUSYA, AZAK DENİZİNDE KENDİ KARASULARINA GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRMIŞTI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım tarihinde güya “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki  tutukevine sevk edildi.
Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, ocak ayında esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı. Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği bildirildi.