Uluslararası Af Örgütünden Rusya'ya çağrı: Siyasi tutsak Mustafayev'i derhal serbest bırakın

Haberler
Anife Bilal
06 Kasım 2019, 18:14
Anife Bilal
06 Kasım 2019, 18:14

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Rusya Başsavcılığına, Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev’in derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Savunucuları, Rusya Başsavcılığına, Mustafayev’e karşı yönlendirilen düzmece suçlamaları düşürmesi çağrısı yaptı. Ayrıca, Mustafayev’in, işkenceye veya diğer kötü muamelelere maruz kalmaması için gerekli adımların atılması istendi.

Uluslararası Af Örgütünden yapılan açıklamada; Mustafayev’in, dört metrekarelik çok küçük bir hücrede alıkonulduğu ve arada sırada hücresine başka mahkumların da yerleştirildiğine dikkat çekti.

Mustafayev’in düzenli olarak temiz suya erişemediğini, hücredeki tuvaletin düzenli olarak taştığını belirten hak savunucuları, siyasi tutsağın tutulma şartları ile ilgili verdiği 3 şikayet dilekçesinin görmezden gelindiğini bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü, siyasi tutsağa yönelik kötü muameleleri hatırlatarak; bu olaya kayıtsız kalamayan herkesin, Rusya Başsavcılığına mektup yazarak Server Mustafayev’in serbest kalmasını talep etmesi istendi. Örgüt, ayrıca, internet sayfasında Rusça mektup örneğini de yayımladı.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması Sivil Toplum Teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

KIRIM TATARLARI ALIKONULDU

Evlerinde yasa dışı arama yapılan Server Mustafayev ve Edem Smailov’un arama sonrasında işgalciler tarafından Akmescit’e götürüldüğü bildirildi. Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü.

SÖZDE HİZB-UT TAHRİR DAVASINA DAHİL EDİLDİ

Server Mustafayev’in aleyhine Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 2. Fıkrasına (terör örgütünün faaliyetlerine katılma) göre dava açıldığı, davanın sözde Hizb-ut Tahrir davasına dahil edildiği bildirilmişti.