Uluslararası Af Örgütünden Kırım Tatar siyasi tutsağa yardım çağrısı

Güncel
Elvina Khalilova
21 Mart 2020, 18:09
Elvina Khalilova
21 Mart 2020, 18:09

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanan Kırım Dayanışması’nın aktivisti Server Mustafayev’e tıbbi yardım sağlanması ve serbest bırakılması için çağrıda bulundu. Çağrıda Rusya’nın Güney askeri Savcısı Sergey Kolomiyets’e konuyla ilgili mektuplar göndermek gerektiği ifade edildi.

Örgütün konuyla ilgili açıklamasında, “Rusya’nın askeri mahkemesinde davası görülen Kırım Tatar insan hakları aktivisti Server Mustafayev’e tıbbi yardım sağlanmıyor. Onun ve bu dava çerçevesinde yargılanan iki kişinin yüksek ateşi ve viral enfeksiyonu var. Buna rağmen üçünü de birkaç saat süren mahkeme duruşmasına götürürken, susuz ve yemeksiz bıraktılar.” denildi. 

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması Sivil Toplum Teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

KIRIM TATARLARI ALIKONULDU

Evlerinde yasa dışı arama yapılan Server Mustafayev ve Edem Smailov’un arama sonrasında işgalciler tarafından Akmescit’e götürüldüğü bildirildi. Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü.

SÖZDE HİZB-UT TAHRİR DAVASINA DAHİL EDİLDİ

Server Mustafayev’in aleyhine Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 2. Fıkrasına (terör örgütünün faaliyetlerine katılma) göre dava açıldığı, davanın sözde Hizb-ut Tahrir davasına dahil edildiği bildirilmişti.