Uluslararası Af Örgütü: Suriye'de Esed rejimi ve Rus ordusu, okullara ve hastanelere saldırıyor

Güvenlik
Anife Bilal
11 Mayıs 2020, 13:10
Anife Bilal
11 Mayıs 2020, 13:10

Uluslararası Af Örgütü, Suriye’de Esed rejimi ve Rus ordusunun kasıtlı olarak okullara ve hastanelere saldırdığını bildirdi. Kurumun hazırladığı raporda, Esed rejimi ve Rus ordusunun, sivil hedeflere saldırı düzenleyerek savaş suçu işlediğine dikkat çekildi.

Uluslararası Af Örgütünün, 11 Mayıs 2020’de yayımladığı ve Suriye’nin kuzeybatısındaki sivillere yönelik saldırıların ele alındığı raporda, Mayıs 2019 ile Şubat 2020 arasında Esed rejimi ve Rus güçlerinin sivillere yönelik en az 18 saldırı düzenlediği bildirildi.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜNDEN “SAVAŞ SUÇU” AÇIKLAMASI

Rapora göre, söz konusu saldırılardan sonra 5 hastane kapanmak zorunda kaldı. Ayrıca iki saldırıda, yasaklı olan ve savaş suçu kapsamına giren varil bombalarının kullanıldığı vurgulandı.

Uluslararası Af Örgütü, okul ve hastanelere düzenlenen saldırıların, “ciddi bir uluslararası hukuk ihlali”, savaş suçu ve insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına girdiğini belirtti.

Uluslararası Af Örgütü, hazırlanan raporun, aralarında saldırıların tanığı olan; doktor, mülteci, öğretmen, Birleşmiş Milletler görevlileri olmak üzere 70’ten fazla insanla yapılan mülakatlara dayandığını kaydetti.