Uluslararası Af Örgütü: Rus ordusu, Harkiv'de yasaklı misket bombalarıyla yüzlerce sivili öldürdü

Güncel
qha muhabir
13 Haziran 2022, 13:15
qha muhabir
13 Haziran 2022, 13:15

Uluslararası Af Örgütü, yayımladığı araştırma verilerinde işgalci Rusya ordusunun, Ukrayna’nın Harkiv kentinde misket bombaları dahil yasaklı silahları defalarca kullandığını ve yüzlerce sivili öldürdüğünü duyurdu.

Uluslararası Af Örgütü, Rus güçlerinin defalarca “9N210/9N235” tipi misket bombaları ve “parça tesirli mühimmat” kullandığına dair kanıtlar bulunduğunu belirtti. Uluslararası Af Örgütü, sahada 2 haftadan uzun süren incelemelerinde, en az 62 sivilin öldüğü, 196’sının yaralandığı 41 patlamayı inceledi. Araştırmada, Rus güçlerinin, sivilleri misket bombaları ve hedef gözetmeksizin yapılan saldırılarda öldürdüğü sonucuna varıldı.

HARKİV’DE MİSKET BOMBALARI KULLANILDI

Uluslararası Af Örgütünün bildirdiği verilere paralel olarak, BBC, Harkiv’deki yerleşim bölgelerindeki beş ayrı etki alanını ziyaret etti ve misket bombalarıyla ilişkili belirgin, simetrik bir parçalanma etkisinin kanıtlarına ulaştı. Bölgeden alınan görüntüler silah uzmanlarına gösterildi ve uzmanlar, gözlemlenen etkilerin yasaklanmış silahların etkisiyle tutarlı olduğunu söyledi. İnsan Hakları İzleme Örgütünün silah ilgilenen kıdemli araştırmacısı Mark Hizney, “Bu etkiler misket bombalarından geliyor, bu klasik bir imza” ifadelerini kullandı.

Misket bombaları yasaklı, çünkü havada patlayarak, geniş bir alana gelişigüzel bir şekilde düşüyor ve potansiyel olarak sivilleri riske atan bir dizi küçük bombaları serbest bırakıyor. Daha küçük bombalar da genellikle çarpma anında patlamıyor ve gelecek yıllar için bir tehdit oluştuyor.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Ukrayna’ya karşı topyekun işgal girişimi ve saldırıların sorumlusu olan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.