Uluslararası Af Örgütü: Kırım’da insan hakları durumu kötüleşiyor

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
29 Mart 2019, 17:49
Mehmet Berk Yaltırık
29 Mart 2019, 17:49

Uluslararası insan hakları teşkilatı olan Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) yeni yayımladığı raporunda, Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgal makamlarının, genellikle Kırım Tatar halkının temsilcilerine ve Ukrayna yanlısı sivil toplum aktivistlerine yönelik olan baskı, tehdit ve yıldırma politikası izlediğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Sekreterliğinde 28 Mart tarihinde tanıtılan Af Örgütü raporunda, Kırım’da insan haklarının korunmasına ilişkin durumla ilgili tahminin giderek daha da karamsar hale geldiği ifade edildi.

İnsan hakları savunucuları, yarımadada Kırım Tatar Milli Meclisine (KTMM) uygulanan keyfi yasağın hala kaldırılmadığını, Kırım Dayanışması hareketinin üyelerine karşı baskı uygulandığını belirtti.

Tüm topluma yönelik baskı neticesinde, Kırım Tatar Milli Meclisine uygulanan baskı koşullarında dinin Kırım Tatarlarının toplum hayatında daha büyük önem kazanmaya başladığı da kaydedildi.

Bu bağlamda, işgal yönetiminin aşırılıkla mücadele yasalarını kullanarak keyfi bir şekilde daha çok Kırım Tatarına karşı baskı uyguladığı, özel mülklerde sürekli cezalandırıcı nitelik taşıyan aramalar yapıldığı vurgulandı.

Raporda, Rus güvenlik güçlerinin düzenli olarak gayrı resmi dini toplantıları engellediği, toplantıda bulunanları birkaç saat boyunca alıkoyduğu, sorguya çektiği, parmak izlerini ve hatta bazen DNA örneklerini aldığı bilgileri de yer aldı.

Bunun yanı sıra Rus işgalinden önce faaliyetleri tamamen yasal olan Rusya’da ise “terörist olarak kabul edilen “Hizb-ut Tahrir” örgütüne üye olma ihtimali nedeniyle Kırım Tatarlarına yönelik kovuşturmaların sayısının arttığı kaydedildi.