Uluslararası Af Örgütü: İran'daki olaylarda en az 143 kişi öldü

Güncel
Ömer Kaya
26 Kasım 2019, 16:01
Ömer Kaya
26 Kasım 2019, 16:01

Uluslararası Af Örgütü, İran genelinde devam eden hükumet karşıtı protestolarda hayatını kaybeden kişilerin en az 143 olduğunu bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan basın duyurusunda, sahadaki gazetecilere ve aktivistlere dayandırdığı verilere göre, İran’daki hükumet karşıtı protestolarda 143 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti. Öte yandan, söz konusu açıklamada, çoğu ölümün polisin kasten göstericileri ateşli silahlar ile hedef alması sonucu gerçekleştiği belirtildi.

İran halkı, 15 Kasım 2019 tarihinde, benzin fiyatlarına getirilen 3 kat zam yapılmasının ardından, protesto gösterilerine başlamıştı.

Gösteriler kapsamında, birçok kentte kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları ve marketler tahrip edildi. İran polisinin sert bir şekilde müdahale ettiği olaylarda; ölü ve yaralılara ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmasa da Uluslararası Af Örgütü, çıkan olaylarda en az 143 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

İran’daki gösterilere ilişkin, dış politika ve İran uzmanı Elyar Türker, “İran ayaklanmalarının nedeni Benzin fiyatının artması olabilir mi?!” başlığıyla, protestoların gerçek sebeplerini mercek altına alan bir yazı hazırlamıştı.