Uluslararası Adalet Divanından Rusya'ya taviz

22 Temmuz 2020, 15:24

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Ukrayna’nın Rusya’ya karşı işgal ettiği Kırım, Lugansk ve Donetsk bölgelerinde terörizm ve ırkçılık faaliyetleri yürüttüğü için açtığı dava çerçevesinde Rusya’nın cevap verme süresini uzattı.

Uluslararası Adalet Divanının basın servisinden yapılan açıklamada, “BM Adalet Divanı, Rusya Federasyonu’nun cevap dvermesi için belirlenen son tarihi 8 Aralık 2020’den 8 Nisan 2021’e erteledi.” diye bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Rusya’nın 8 Temmuz’da mahkemeye mektup göndererek son başvuru tarihini 12 ay kadar ertelemeyi talep ettiği kaydedildi.

“UKRAYNA’YA BÜYÜK ZARAR VERECEK”

Öte yandan Ukrayna, 22 Temmuz’da mahkemeye gönderdiği dilekçede Kovid-19 salgınının davanın incelenmesinin uzatılması için bir bahane olamayacağını belirterek, “Son tarihin ertelenmesi Ukrayna’ya büyük zarar verecek ve nedensiz şekilde mahkemenin karar vermesini geciktirecek.” diye vurguladı.

UKRAYNA BM ADALET DİVANINDA RUSYA’YA KARŞI DAVA AÇTI

Ukrayna, 16 Ocak 2017’de BM Uluslararası Adalet Divanında Rusya’ya karşı dava açtı. Ukrayna Rusya’yı Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşmesini ve Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşmesini ihlal etmekle suçluyor.

BM ADALET DİVANININ KTMM KARARI

Uluslararası Adalet Divanı, 19 Nisan 2017 tarihinde Ukrayna’nın Rusya’ya karşı açtığı dava çerçevesinde ilk kararını açıkladı. Adalet Divanı, Rus işgali altındaki Kırım’da ulusal azınlıkları koruma amaçlı Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşmeyi ihlal ettiğinden dolayı Rusya’ya karşı sınırlayıcı tedbir uygulanmasına karar verdi.

BM Uluslararası Adalet Divanı’nın kararını açıklayan hakim Ronny Abraham, Rusya’yı, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin yasaklanması dahil Kırım Tatarlarına karşı sınırlamalardan kaçınmaya mecbur tuttu. 

ULUSLARARASI ADALET DİVANI RUSYA’NIN İTİRAZLARINA RAĞMEN DAVADAKİ YETKİSİNİ TANIDI

8 Kasım 2019 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı açtığı dava ile ilgili, Rusya’nın yaptığı itirazları reddetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Adalet Divanı, Rusya Federasyonu’nun, terörizmin finansmanının önlenmesine ve her türlü ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılmasına ilişkin sözleşmelerin uygulanması ve yorumlanmasıyla ilgili Ukrayna’nın Rusya’ya karşı açtığı davayı değerlendirme hakkına sahip olduğunu kabul etti ve davanın esasını inceleme sürecine başladı. Mahkeme Ukrayna’nın açtığı davalara cevap hazırlaması için Rusya’ya 8 Kasım 2020’ye kadar zaman tanıdı.


BM Adalet Divanı
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: