Ülkü Ocakları Şuşa'daki okul planı için "hazırız" dedi

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ocak 2021, 17:10
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ocak 2021, 17:10

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Şuşa’da dokuz derslikli bir ilkokulun yapılmasını hedeflediklerini ifade eden bir açıklamada bulundu. Bu açıklamanın ardından Ülkü Ocaklarından bu okul planı için hazırız mesajı içeren bir basın açıklaması geldi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün sosyal medyadan bir açıklama yayımlayarak, “Şayet Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın müsaadeleri olursa, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de uygun bulursa, bizatihi talimatımla Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Şuşa’da dokuz derslikli bir ilkokulun yapılması hedefimizdir.” dedi. Karabağ zaferinin, Türk milletinin son yıllarda elde ettiği en görkemli, en destansı başarılardan biri olduğunu vurgulayan Bahçeli, böylece Karabağ’ın ebedi Azerbaycan yurdu olduğunun tescil edildiğini, esaret zincirlerinin sökülüp atıldığını kaydetti.

ŞUŞA’DA ÜZEYİR HACIBEYLİ OKULU

Bahçeli, Azerbaycan Ulusal Marşı’nın 30 Ocak 1920 tarihinde kabul edildiğini anımsatarak, marşın söz yazarının merhum Ahmet Cevat, bestecisinin ise, Şuşa doğumlu merhum Üzeyir Hacıbeyli olduğunu ifade etti. Bahçeli, inşa edilmesini planladıkları ilkokulun adının Üzeyir Hacıbeyli, temel atma gününün ise 30 Ocak olabileceğini söyledi.

“ÜLKÜ OCAKLARININ EĞİTİM KALEMİ ŞUŞA’DA DESTAN YAZACAK”

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamasının ardından Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı da çağrıya uyarak söz konusu okulun açılışı için hazır olduklarını duyurdu. “Ülkü Ocakları’nın eğitim kalemi Şuşa’da destan yazacak” başlığıyla bir basın açıklaması yayımlandı.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım açıklamasında, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin sözleri üzerine, “Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak, yakın zamanda işgalden kurtulan Türk yurdu Şuşa’ya ilkokul inşa etmek için hazırız. Azerbaycan balalarının yarınlarına ışık tutmak Türk coğrafyasına ve ecdadımıza karşı asli sorumluluğumuzdur.” dedi.

YILDIRIM: SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ

“Can ve kan kardeşimiz Azerbaycan’ımızın düşmana karşı zaferi tüm dünyada ses getirmişken bizlere zafer coşkusu yaşatarak gururlandırmıştır.” diyen Yıldırım, Bahçeli’nin ‘Özellikle ifade ediyorum. Şuşa’nın susadığı eğitim ve öğretime destek vermek bizim fikir ve inanç vecibemizdir.’ sözleri üzerine “İnşa etmek için sabırsızlıkla beklediğimiz dokuz derslikli Üzeyir Hacıbeyli İlkokulu’nda yetişecek kardeşlerimiz Türklük gurur ve şuurunu, İslam ahlak ve faziletini nesiller boyu aktaracaktır.” ifadelerine yer verdi.

“TÜRK DÜNYASININ GELECEĞİ OLACAĞINA İNANCIMIZ TAMDIR”

Yıldırım açıklamasına şu ifadeleri ekledi:

“Üzeyir Hacıbeyli İlkokulu’nda yetişeceğine inandığımız kardeşlerimiz Türk Dünyası’nın geleceği olacağına inancımız tamdır. Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin talimatları ile eğitime ve bilime açılacak bu yeni kapı, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı için tarihe geçen bir hizmet olarak anılacaktır.”