Ülkü Ocakları Genel Merkezinde "Batı Avrupa Türklüğünün Dil Meseleleri" konuşuldu

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ocak 2020, 10:04
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ocak 2020, 10:04

Ayyıldız Huri KAPTAN / QHA Ankara

Ankara’da, Ülkü Ocakları Genel Merkezinde 3 Aralık Cuma 2019 tarihinde MHP MYK Üyesi, Gazi Üniversitesi Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhammet Koçak’ın konuşmacı olarak katıldığı “Batı Avrupa Türklüğünün Dil Meseleleri” başlıklı konferans gerçekleştirildi.

Konu başlığının Almanya olarak seçilmesinin nedenini en çok Türk’ün yaşadığı ülke olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Muhammet Koçak, kısaca Almanya’ya göçün tarihçesine, dilin tanımına ve dilin milletler için neden önemli olduğuna değindi. Konuya ilişkin somut örneklerle ve slayt gösterimiyle bir sunum gerçekleştirildi.

Koçak, Almanca dil sorunu varken ayrıca oradaki 3’üncü ve 4’üncü nesilde bir anadil, Türkçe sorunu da olduğunu vurgularken şu an Almanya’da Türkçe ada sahip ancak Türkçe konuşamayan bir nesil olduğuna dikkat çekti.

“DİL CANLI BİR VARLIKTIR”

Koçak, dilin önemini kısaca “Dilin milletler için önemi milleti ayakta tutan, varlığının devamını sağlayan, milli şuuru besleyen, millete ait olma, mensup olma hazzını veren, bireyleri birbirine yaklaştıran, onlar arasında birlik yaratan unsurdur, dil canlı bir varlıktır aynı zamanda.” diyerek özetledi.

“TÜRKÇE 250 MİLYONUN KONUŞTUĞU EN ÇOK KONUŞULAN 5. DİL”

Türkçe’nin dünya üzerinde yaklaşık 250 milyon insanın konuştuğu ve en çok konuşulan dillerden 5. sıradaki dil konumunda olduğunu belirten Koçak, bunun dil bilincinin artmasına yardımcı olacağına değindi.

Koçak, bir milleti yok etmenin en etkili yolunun dilini yok etmek olduğunu ve anadili iyi bilmenin yabancı dil öğrenmede daha etkili olduğunu anımsattı.

TÜRKÇE’NİN DİASPORADAKİ VARLIĞININ KORUNMASINA İLİŞKİN TEDBİRLER

Koçak, Türkçe’nin diasporadaki varlığının korunmasına ve doğru kullanımına ilişkin alınabilecek tedbirlere örnek olarak TV programlarının yapılabileceğini, gurbetçilerin yazları tatillerini Türkiye’de yapmalarına yönelik politikalar geliştirilebileceğini ifade etti.

Koçak sözlerini Ziya Gökalp’in “Türklüğün vicdanı bir, dini bir, vatanı bir fakat hepsi ayrılır olmazsa ayrılır lisanı bir.” sözleri ile tamamlarken bu konuda Ülkü Ocakları nezdinde de yurtdışındaki çocuklara yönelik faaliyetlerin geliştirilebilirliği de gündeme getirildi.