Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan'dan Bakutel 2019 fuarını ziyaret

03 Aralık 2019, 19:00

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’a geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Bakutel-2019 Uluslararası Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri Fuarı’nı ziyaret etti. Bu yıl 25. düzenlenen Bakutel-2019 fuarında, Azerbaycan ve Türkiye’nin yanında 23 ülkeden 240’a yakın şirket yer aldı.

Bakan Turhan, fuar kapsamında TÜRKSAT, PTT AVM ve Türk Telekom’un bulunduğu Türkiye standını ziyaret etti. Bakan Turhan, fuarın ardından İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cahromi ile görüştü.

Bakü temasları kapsamında Bakan Turhan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile de görüşerek; Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ulaştırma iş birliği üzerine müzakerelerde bulundu.

“AZERBAYCAN ORTA KUŞAKTAKİ KİLİT ÜLKELERDEN BİRİ”

Azerbaycan ile iletişim alanındaki ilişkilerin en üst düzeyde olduğunu belirten Bakan Turhan, şu açıklamalarda bulundu:

“Karşılıklı olarak elektronik imza konusunda gerekli hazırlıklar yapıldı, tamamlandı ve bundan sonra Azerbaycan ile Türkiye arasındaki işlemler artık çok daha hızlı, çok daha çabuk bir şekilde yapılma fırsatı, imkanı sunacak. Ulaşım alanında da tabi Azerbaycan bizim Kafkasya’da, Orta Asya’da, Uzak Doğu’daki bütün ekonomik faaliyetlerin pazara taşınması konusunda Bakü-Tiflis-Kars demir yolu başta olmak üzere ve bu Ortak Kuşak dediğimiz Çin’den Avrupa’ya kadar uzanan demir yolu hattının da önemli duraklarından biridir.

Dolayısıyla bu manada Azerbaycan bu Ortak Kuşak koridorunun kilit ülkelerden de biridir. Azerbaycan’la olan bu manada ilişkilerimiz, ortak çalışmalarımız çok önemlidir ve bu bildiğiniz gibi 6 Kasım’da da Çin’den kalkan tren bu koridoru, Orta Kuşağı kullanarak Avrupa’ya ulaştı. Bundan sonra da bu nakliyat hizmetleri tüm bu koridorun etrafında bulunan ülkelerin mallarını taşıma hizmeti görecek. Daha hızlı, daha çabuk mallar güvenli bir şekilde pazarlara ulaşmış olacak”

Azerbaycan
Mehmet Cahit Turhan
Bunlara da bakın: