Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: Ukrayna’da bekleyen 22 tane gemimiz var

Güncel
qha muhabir
16 Nisan 2022, 03:47
qha muhabir
16 Nisan 2022, 03:47

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, katıldığı iftar programının ardından Ukrayna ve Rusya limanlarında bulunan Türk gemileri hakkında basına açıklama yaptı. Ukrayna sahillerinde yer alan gemilerden söz eden Bakan Karaismailoğlu, “Şu anda özellikle Ukrayna’nın Karadeniz’deki sahillerinde bekleyen 22 gemimiz var” açıklamalarında bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 14 Mart 2022’de The Ankara Otel’de katıldığı iftar programının ardından basına Ukrayna ve Rusya sınırlarında olan Türk gemileri hakkında açıklamalar yaptı. Karaismailoğlu, Rusya’nın kontrolündeki Azak ve Kerç Boğazı’ndan haftalar önce dönen ayçiçek yağı yüklü geminin döndüğünü vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

Şu anda özellikle Ukrayna’nın Karadeniz’deki sahillerinde bekleyen 22 gemimiz var. Bunlardan çoğu Türk sahipli. Türk bayraklı olanlar da var içinde. Hatta bugün Ukrayna Büyükelçisi ile istişare yaptık. Başlarda 200’ün üzerinde mürettebat vardı, onların bir kısmını tahliye ettik. Şimdi 90 mürettebat var ama onlar tahliye talebinde bulunmadı, gemiyi terk etmek istemiyorlar. Gemilerde tahıl, ayçiçeği yağı, demire kadar yük var. 50 güne yaklaştı. Gemi sahipleri de tedirgin, müjdeli haber bekliyor. Biz de teyakkuz halindeyiz. Arama Kurtarma Merkezimizden çalışan gemi adamlarıyla sürekli irtibattayız. Hem Rusya hem Ukrayna tarafıyla görüşmelerimiz devam ediyor”

ADİL KARAİSMAİLOĞLU: UKRAYNA VE RUSYA TARFIYLA ÇOK YOĞUN BİR DİPLOMASİ TRAFİĞİ DEVAM EDİYOR

Bakan Karaismailoğlu, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşta ilk yardıma ihtiyaç duyan insanlar için Türkiye’nin Ukrayna’ya gemi gönderdiğinin altını çizdi.

İlk yardım ve oradaki yaralıların kurtulması için Milli Savunma Bakanlığının Ukrayna için uğraştığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Biz de onlara gemi tedarikinde bulunduk. Yaklaşık 10 gündür hazır bekletiyoruz, ilk yardım malzemeleri ve buraya gelecek yaralıların Türkiye’ye ulaşması açısından ama orada da mutabakat sağlanamadı iki ülke arasında. Ciddi çalışma var, iki tarafla da çok yoğun diplomasi devam ediyor. Gönül istiyor ki bu savaş bir an önce bitsin, hareketlilik tekrar devam etsin” açıklamasında bulundu.