Ukroboronprom'un denetim maliyeti yaklaşık 5 milyon dolar

Ekonomi
Mehmet Berk Yaltırık
28 Nisan 2019, 18:05
Mehmet Berk Yaltırık
28 Nisan 2019, 18:05

Devlet teşebbüsü olan “Ukroboronprom”un denetim maliyetinin yaklaşık 5 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreter Yardımcısı Sergiy Krivonos, konuyla ilgili olarak, “Denetim bizim için çok önemli. Çünkü denetimin varlığı bizim şeffaaflık politikasını izlediğimizin kanıtı olup iş birliğine hazır olduğumuzu gösterir. Ortaklarımız neye sahip olduğumuzun ve hangi durumda bulunduğumuzun farkındalar. Bu da ülkemize yatırım yapma isteği uyandıracaktır” dedi.

Krivonos, “Ukroboronprom”un yeniden yapılandırılmasının savunma teşebbüsleri açısından önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

“Kimi teşebbüsler fayda getirir, kimileri ise vergi mükelleflerine yük oluşturur” diyen Krivonos, “Ukroboronprom”un durumunun ayrıca ABD büyükelçisiyle de tartışıldığını belirtti.

SAVUNMA SANAYİ ALANINDA YOLSUZLUK RİSKLERİNİ AZALTACAK

Krivonos “Ukroboronprom” yerine geniş yetki barındıran ayrı bir savunma organının kurulacağını açıkladı. “Ukroboronprom”un yeniden yapılandırılmasının savunma sanayi alanındaki yolsuzluk risklerinin azaltılmasını da sağlayacağını ifade etti.

24 Nisan 2019 tarihinde projenin resmi beyannamesi Ukrayna Parlamentosundaki bir grup milletvekili tarafından kaydedilmişti. Beyannameye göre “Ukroboronprom”un feshi öngörülüyor.