Ukraynalıların büyük çoğunluğu Ukrainceyi tek devlet dili olarak destekliyor

Eğitim
Anife Bilal
26 Mart 2022, 12:01
Anife Bilal
26 Mart 2022, 12:01

Ukrayna vatandaşlarının yüzde 83’ü Ukrain dilinin tek devlet dili olmasını savunuyor. Ukrayna’da düzenlenen anketin sonuçları, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgalin başlatmasının toplumu dil statüsü konusunda birleştirdiğini gösterdi.

Reyting araştırma grubunun düzenlediği anket sonuçlarına göre, bugün Ukrayna vatandaşlarının büyük kısmı (yüzde 83) Ukrain dilinin tek devlet dili statüsüne sahip olması gerektiğini savunuyor. Sosyologlar yaptıkları açıklamada, “Savaşın arka planında toplumun eşi görülmemiş birliği, dilin statüsüne yönelik tutum üzerinde de çarpıcı bir etki yarattı; bugün mutlak çoğunluk (yüzde 83) Ukrayna’da tek devlet dilinin Ukraince olmasından yanadır. Bu görüş tüm bölgelerde, yaş ve dil gruplarında hakimdir.” diye kaydetti.

UKRAYNA’DA UKRAİNCE’NİN TEK DEVLET DİLİ OLMASI İSTENİYOR

Savaş öncesinde Rusçaya devlet dili statüsü verilmesini vatandaşlarının yüzde 25’inin savunduğunu, şu an ise bu oranın yüzde 7’ye düştüğünü belirten araştırmacılar, “Barış zamanında, güney ve doğu bölgelerinin sakinleri geleneksel olarak Rus diline devlet dili statüsünü verilmesini savunuyorlardı. Ama bu bölgelerde bile bunu sadece toplumun üçte biri istiyordu; bugün ise sayıları yarı yarıya azaldı.” diye aktardı.

Ayrıca, araştırmacılar, son on yılda Ukrainceyi ana dili olarak kabul edenlerin sayısının sürekli arttığını belirtirken bu oranın 2012’de yüzde 57 iken 2022’de ise 76’ya çıktığını kaydetti.