Ukraynalıların büyük çoğunluğu, Kırım ve Donbas'ın işgalden kurtarılmasına kesin gözüyle bakıyor

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
24 Eylül 2021, 16:53
Ömer Cihad Kaya
24 Eylül 2021, 16:53

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Kenti Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, Ukrayna’da Rus işgalindeki bölgelere ilişkin toplumsal araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Korınevıç, Ukraynalıların işgal altındaki bölgelerin geri dönüşüne inandığını vurgulayarak bunun umut vaat edici olduğunu söyledi.

Ukrayna’da yapılan bir toplumsal anketin sonuçlarına göre, Ukrayna halkının büyük bir kısmı, işgal altındaki Kırım ve Donbas’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik iyimser görüşler belirtti. Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, bugün yaptığı açıklamada, toplumsal anketin sonuçlarının kendilerine güç verdiğini vurguladı.

Anket araştırmaları kapsamında Ukraynalıların yüzde 58’i Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılacağı inancında, ankete katılanların yüzde 70’i de Donbas’ın işgalden kurtarılmasına kesin gözüyle bakıyor.

UKRAYNA’DAKİ TOPLUMSAL ARAŞTIRMA RAPORUNA GÖRE, HALKIN BÜYÜK BİR KISMI, KIRIM VE DONBAS’IN UKRAYNA’YA GERİ DÖNMESİNE OLUMLU BAKIYOR

Korınevıç, anket sonuçlarının bundan sonraki süreçte daha fazla çalışmaları yönünde kendilerine güç verdiğini ifade ederek uluslararası Kırım Platformu girişiminin olumlu neticelerinin olduğunu kaydetti. Kırım Daimi Temsilcisi Korınevıç’ın ifadeleri şöyle:

“Ukraynalıların tamamının, Rusya Federasyonu’nun silahlı saldırganlığının neden olduğu Kırım ve Donbas’ta tek bir uluslararası silahlı çatışmamız olduğunu açıkça anlamaları bizim için önemlidir. Ukraynalıların önemli bir bölümünün geçici olarak işgal edilen topraklar üzerindeki kontrolün geri alınmasına olumlu baktığını görüyoruz.”