Ukraynalılar, Avrupa Birliği ve NATO'ya girmek istiyor

20 Aralık 2019, 11:09

Ukrayna vatandaşlarının yüzde 60’ı Ukrayna’nın Avrupa Birliğine girmesini, yüzde 52’si NATO’ya girmesini destekliyor. Destekçilerin oranının son yapılan ankete göre yükseldiği gözlemleniyor.

Anketi yapan Rating grubunun sonuçlara ilişkin gerçekleştirdiği açıklamaya göre, “Aralık ayında ülkenin Avrupa yönünü destekleyen insanların sayısı yüzde 60’a (Kasım’da yüzde 57 idi) ulaştı, NATO’ya girmesini destekleyenlerin sayısı ise yüzde 52’ye (Kasım’da %48 idi) ulaştı” ifadeleri kullanıldı.

BÖLGELERE GÖRE FİKİRLER DEĞİŞİYOR

Sosyologlar, Ukrana’nın dış politika yönü konusundaki fikirlerinin bölgeye göre değişmeye devam ettiğini kaydediyor. Batı yanlıları daha çok Batı ve Merkez Ukrayna’da yaşıyor, Ukrayna’nın güney ve doğusunda yaşayan vatandaşlar, Ukrayna’nın Batı yönünde ilerlemesine karşı çıkıyor. Güneybatı bölgelerinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarında ise hem Rusya hem Batı’dan uzak durma veya Rusya yanlısı fikirler daha yaygın konumda görülüyor. Anket 13-17 Aralık 2019 tarihlerinde 18 yaşına ulaşan ve daha büyük 2500 Ukrayna vatandaşı arasında yapıldı.

Bunlara da bakın: