Ukraynalı ve ABD'li uzmanlar Krımskiy Titan fabrikasının olumsuz etkilerini inceleyecek

Haberler
Anife Bilal
24 Haziran 2019, 19:13
Anife Bilal
24 Haziran 2019, 19:13

Ukraynalı uzmanlar ABD’li bilim adamlarıyla birlikte Herson İlinin Kalançak ve Çaplınka ilçelerinde araştırma çalışmaları yaparak işgal edilen Kırım’da bulunan Krımskiy Titan fabrikasının Herson İlçesinin ekolojisi ve nüfusu üzerindeki etkilerini inceleyecek.

Herson şehir şurası üyesi, Herson İlçesi Sivil Sağlığı Merkezi Başhekimi Yuriy Romaskeviç yaptığı açıklamada, Ukrayna Sağlık Koruma Bakanlığına bağlı Herson Laboratuvar Merkezi çalışanları ve Atlanta Üniversitesi araştırmacı bilim insanlarından oluşan ortak grubun 24-29 Haziran 2019 tarihleri arasında iki ilçede incelemeler yapacağını anlattı.

ULUSLARARASI TEKNİK DESTEK

Romaskeviç’e göre yapılan çalışmalar sonucunda zararlı üretim bölgesine bitişik olan bölgelerde tam olarak hangi toksik maddelerin dış çevreyle temas ettiği, ayrıca bu maddelerin nüfus sağlığını nasıl etkilediğini öğrenilecek. Elde edilen sonuçlara göre zehirli maddelerin olumsuz etkisini azaltmak için önlemler alınacak.

Romaskeviç araştırma çalışmalarının uluslararası teknik destek sayesinde düzenleneceğini belirtti.

KIRIM’DA EKOLOJİK FELAKET

Bilindiği gibi 2018 yılında ağustos ayının sonunda Armanpazarı (Armyansk) bölgesinde yaşayan insanlar havadaki keskin koku nedeniyle rahat nefes alamadıkları şikayetinde bulunmaya başladı. İnsanlarda boğaz ağrıları, öksürük, göz ağrısı, yüksek ateş, cilt rahatsızlıkları gibi sağlık rahatsızlıklarının görüldüğü bildirildi. Bunun dışında insanlar bahçelerdeki meyve ağaçları ve sebzelerini iki günde sararıp solduğunu, çelik çatı, çitlerin ve dışarıda bulunan metal eşyalarının pasla kaplandığını bildirdi.

4 Eylül 2018’de Kırım’ın işgal yönetimi, yarımadanın kuzeyindeki havadaki zararlı maddelerinbirikmesinin izin verilen normu (sınırlamayı) aştığını, buna sebep olan “Krımskiy Titan” fabrikasının faaliyetinin iki hafta boyunca durdurulduğunu açıkladı. Ayrıca, bölgedeki çocukların tahliyesi başladı, okullarda da eğitime ara verildi.

İşgalciler, yarımadanın kuzeyindeki zararlı maddelerin havaya karışmasının nedeninin, aşırı sıcaklar ve uzun süre yağışların olmaması sonucu Krımskiy Titan fabrikasının kullandığı asit deposunun su düzeyinin azalması, böylece içeriğinin buharlaşması olduğunu ileri sürdü.

TÜM ULUSLARARASI ÖRGÜTLERE DURUMLA İLGİLİ BİLGİ VERİLDİ

Ukrayna Verhovna Radası (parlamento) İnsan Hakları Komiseri Ofisi, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’ne, Rus işgali altındaki Kırım’da Armanpazarı (Armyansk) bölgesindeki zararlı maddelerin havaya karışması ile ilgili bilgi verdiğini bildirdi.

Ukrayna Ombudsmanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) sakinlerinin haklarının sağlanmasından sorumlu temsilcisi İsmail Halikov, konu ile ilgili Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Bu bilgi, insan hakları ihlallerini belgelemek amacıyla uluslararası örgütlere (BM, AGİT, WHO, Kızılhaç Örgütü) aktarıldı. Ukrayna’nın geçici işgal altındaki topraklarında vatandaşların çevre haklarını ihlal eden ve hayatlarını tehlikeye sokan kişilere yönelik cezai kovuşturma başlatılması için (Ukrayna’ya bağlı) Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığına da (bilgi aktarıldı).” ifadelerini kullandı.

RUS İŞGALCİLERİN ASKERİ TATBİKATI EKOLOJİK FELAKETE NEDEN OLDU

Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Motuzyanik, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Armanpazarı ( Armyansk ) kasabası civarında bilinmeyen bir kimyasal maddenin havaya karışmasına Rusya Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği askeri tatbikatın yol açtığını bildirmişti.

Ukrayna askeri istihbaratın bilgilerine dayanarak açıklama yapan Motuzyanik, “13-19 Ağustos 2018’de Rusya Silahlı Kuvvetleri titanyum ve karbonhidrat fabrikalarına ait kimyasal atıkları depolama alanları yakınında düzenledikleri tatbikat çerçevesinde ağır silahlarla atış talimi gerçekleştirdi. Talim sırasında kimyasal atık depoları hasar görmesi sonucunda işgal edilen Kırım’ın kuzeyindeki ekolojik durum önemli ölçüde zarar gördü.” diye kaydetti.