Ukraynalı turistler son yıllarda Bodrum’u tercih ediyor

Haberler
Anife Bilal
11 Nisan 2021, 16:24
Anife Bilal
11 Nisan 2021, 16:24

Türkiye, 2020 yılında Ukraynalılar için bir numaralı turizm durağı oldu. Antalya’dan sonra Ukraynalı turistler Bodrum’a da ilgi göstermeye başladı. Tüm dünyayı etkisi altına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen geçen yıl, Bodrum’u ziyaret eden Ukraynalı turistlerin sayısında önemli bir düşüş yaşanmadı.

Ukraynalı turistlerin Türkiye’de tercih ettiği en önemli tatil bölgelerinden birisi Bodrum. 2020 yılında Kovid-19 salgını dolayısıyla Ukraynalı turistler ancak Temmuz ayının başında Türkiye’ye gelmeye başladı. Bodrum Tanıtma Vakfı tarafından hazırlanan istatistiğe göre Bodrum’u ziyaret eden yabancı turistlerin sıralamasında Ukraynalı turistler 2. sıradaydı. 2019 yılında Bodrum’u ziyaret eden Ukraynalı turistlerin sayısı 78 bin 876 iken 2020 yılındaki Ukraynalı turist sayısı 66 bin 637 oldu. Salgın dolayısıyla geçen sene turizm sezonunun temmuz ayında başladığını göz önünde bulundurursak; Bodrum’u tercih eden Ukraynalı turistlerin sayısının pek düşmediğini görüyoruz.

Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan bölge turizmi ve Ukraynalı turistlere yönelik açıklamalarda bulundu.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

BODRUM BELEDİYESİ BAŞKANI ARAS: BODRUM TURİSTLERE ÇOK FARKLI İMKANLAR SUNUYOR

“Bu sezon için beklentilerimiz yüksek” ifadesini kullanan Belediye Başkanı Aras, Bodrum’un gelen turistlere çok çeşitli imkanlar sunduğunu vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Bodrum’um çok önemli tarihi değeri mevcut, her köşesinde bir bohem hava var. Gelenlere görmek, gezmek, eğlenmek için çok farklı imkanları sağlayabiliyoruz. Eğlence açısından da son 50 yılda Bodrum Türkiye’deki eğlenceli yerler arasında başını çeker. Sahip olduğu kulüpler, markalarla. Turizm sezonunda kentimiz 7/24 canlı olarak kalıyor.”

Denizcilik turizmine değenen Aras, “Akdeniz’in belki de en önemli merkezi. Buradan çıkan charten tekneleri Gökova, Göcek Körfezleri ve kuzeyimizdeki Güllü Korfezi’ni dolaşır. Aynı zamanda da çok kolay bir şekilde On İki Adaya (Dodakenes) ulaşılır. Şu an inanılmaz bir yerde, Ege ve Akdeniz’in birleştiği yerde yaşıyoruz.” diye belirtti.

“TÜM TURİZM TESİSLERİ GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKALARI ALIYOR”

Salgın çerçevesinde otellerde alınan tedbirler hakkında konuşan Başkan, “Biz Türkiye olarak geçen yazdan beri çok önemli turizm güvenlik sertifikasyonu yapıyoruz. Bu senede yine tüm turizm tesisleri güvenli turizm sertifikaları alıyor. Bu nedir; odasından ortak alanlara, servisinden personeline kadar her şeyde hijyen odaklı, sağlık odaklı bir turizm anlayışıdır.” ifadeleri kullanarak Bodrum’daki otellerin çoğunlukla butik otelleri olduğu için salgın tedbirlerine daha kolay uyulduğunu belirtti.

Bakan ayrıca kentteki kiralık evlerin sayısının da çok fazla olduğuna dikkat çekerek, “İnsanlar bu yönü de seviyor ve bu yüzden burayı tercih ediyorlar.” dedi.

“LÜKS KONSEPTİ SEVEN RUSYA, UKRAYNA VATANDAŞLARI BODRUMU TERCİH ETTİ”

Bununla birlikte Aras geçen sene Bodrum’da lüks konseptinde çok iyi iş yapıldığını belirtirken, “Özellikle lüks konsepti seven Türkler aynı zamanda Rusya, Ukrayna vatandaşları geçen yaz Bodrum’u çok önemli ölçüde doldurdu. Bu yıl da aynı beklentimiz devam ediyor. Bu yıl yine Avrupa’dan pek çok beklentimiz yok çünkü son dönem İngiltere, Almanya’dan salgın çerçevesinde olumsuz haberler geliyor… Bu yüzden bizim yine yerli ve Rusya, Ukrayna pazarına ilgimiz var. Bunlar bu sene bence yine aynı şekilde burayı tercih edecek, dolduracaklar.” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Aras, TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan ile

 “UKRAYNALILAR SON YILLARDA BORDUM’U SEÇİYOR”

Ukraynalı turistlerin son yıllarda Bodrumu tercih etmeye başladığını belirten TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, “Ukrayna’dan bu sene geçen seneye kıyasla iki kat talep var. Ukrayna vatandaşları Antalya, Dalaman’ı tercih ederken Bodrum’un yaşam stilini, tarzını, farklılığı fark edince buraya gelmeye başladı.” dedi. Aslan, bu yıl yaz döneminde düzenlenecek olan charter seferlerinin geçen seneye göre yüzde 40 artacağını ve 20 Nisan’dan sonra Ukrayna’ya her gün uçak seferlerinin düzenleneceğini anlattı. 

Bu sene Bodrum’u ziyaret etmesi beklenen Ukraynalı turistlerin sayısına dair açıklamada bulunan Aslan, “Koronavirüs salgını ile ilgili turizmi etkileyecek aksi bir durum olmazsa bu sene Ukrayna’dan geçen seneye göre iki kat turistin gelmesini bekliyoruz.” dedi. 

Daha önce, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Türkiye’nin 2020 yılında Ukraynalılar için bir numaralı turizm durağı olduğunu açıklamıştı. TÜRSAB, Türkiye’nin salgına rağmen 10 aylık dönemde 900 binden fazla Ukraynalıyı konuk ettiğini duyurmuştu.