Ukraynalı siyasi tutsak Grib’in babasından hapis kararına itiraz: Oğlum ölecek!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
22 Mart 2019, 21:20
Mehmet Berk Yaltırık
22 Mart 2019, 21:20

6 yıl hapis cezasına çarpıtılan 20 yaşındaki Pavel Grib’in babası İgor Grib, oğluna verilen 6 yıl hapis cezasının idama eşit olduğunu ifade etti.

Kanal 112’nin aktardığına göre  İgor Grib Rus mahkemesinin kararının öngörülebilir olduğunu, bu nedenle temyiz veya kararın incelenmesini beklemediğini söyledi. Oğlunun ilan ettiği açlık grevini yorumlayan Grib bu eylemin oğlunun ölümünü yakınlaştıracağını belirterek, “Aç kalması yasak, kesinlikle yasak ve ben tabii ki buna karşıyım. Bir, iki, üç hafta, ne kadar dayanır bilmiyorum. Pavel ölecek” diye kaydetti.

Siyasi tutuklunun babası, Rusya’nın Pavel’in ameliyata ihtiyaç duymasından haberdar olduğunu, ancak bu konuda hiçbir şey yapmadığını ifade etti.

Hromadske kanalına açıklama yapan genç tutsağın avukatı Marina Dubrovina, Grib’in açlık grevini bugünkü kararı protesto etmek için değil sağlığına dikkat çekmek için yaptığını açıkladı.

Dubrovina konuyla ilgili olarak, “Dün mahkeme salonuna giren doktor çok önemli bir açıklamada bulunarak onun hastaneye yatırılmasına izin verilmediğini söyledi. Zorlu mahkeme sürecini göz önünde bulundurarak Pavel’i hapishane hastanesine götürmenin çok doğru olacağını düşünüyorum” dedi.

Avukat, Kuzey Kafkasya Askeri Bölge mahkemesinin kararına kısa bir itiraz verdiğini, karar metnini aldıktan sonra daha detaylı bir itiraz hazırlayacağını bildirdi.

AB Dış Politika Servisi Sözcüsü tarafından resmi sitede yapılan açıklamaya göre Avrupa Birliği, Ukraynalı siyasi tutuklu Pavel Grib’in serbest bırakılmasını talep etti.

Açıklamada, “AB Grib’in hemen serbest bırakılmasını ve ihtiyacı olan tıbbi yardımın verilmesini bekliyor” ifadesi kullanıldı.

PAVEL GRİB DAVASI

Ukraynalı bir subayın oğlu Pavel Grib, 24 Ağustos 2017 tarihinde daha önce sosyal ağlarda tanışıp yazıştığı kız arkadaşıyla görüşmek için Belarus’un Gomel şehrine gittikten sonra kaybolmuştu. Oğlunu aramak için Belarus’a giden babası orada oğlunun FSB tarafından arandığını öğrenmişti.

Gencin yazıştığı Soçi’de yaşayan 17 yaşındaki Rus asıllı kız, 29 Ağustos tarihinde FSB görevlilerinin baskısı sonucunda Ukrayna vatandaşı Pavel Grib’i Belarus’a davet ettiğini itiraf etmişti.

Belarus kolluk kuvvetleri, ilk önce Grib’in ülkelerinde bulunmadığını savunuyordu ancak daha sonrasında onun Ukrayna-Belarus sınırını geçtiğini doğruladılar.

Eylül 2017’de FSB, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 205.1 maddesinin 1. fıkrası (terörizmi teşvik etmek) uyarınca hakkında soruşturma açılan Pavel Grib’in Krasnodar tutukevinde tutulduğunu bildirmişti.