Ukraynalı siviller, İsviçre ordusu tarafından mayın temizleme eğitimi alacak

Güncel
qha muhabir
19 Temmuz 2022, 10:14
qha muhabir
19 Temmuz 2022, 10:14

Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana sayıları artan, Rus işgal güçlerinin bıraktığı mayını ve diğer türden patlayıcıların temizlenmesi için İsviçre ordusu, Cenevre Uluslararası Mayından Arındırma Merkezi ile birlikte Ukraynalı sivillere eğitim verecek.

İsviçre federal hükumeti, 18 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, İsviçre ordusunun, Cenevre Uluslararası Mayından Arındırma Merkezi (GICHD) ile birlikte mayın temizliği için uluslararası alanda eğitimler düzenleyeceğini bildirdi.

İlerleyen haftalarda Ukrayna’dan bazı sivil uzmanların, mayın ve patlayıcı alanında eğitilmek üzere İsviçre’ye geleceği bilgisi paylaşılan açıklamada, “Bu yardımla birlikte Ukrayna’da mayından arındırma çalışmaları daha güvenli, etkili ve yeterli bir şekilde yapılacaktır” denildi.

ÜLKEDEKİ MAYINLARIN TEMİZLENMESİ ON YILLARI ALACAK

Ukrayna hükumeti, 13 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Rusya’nın savaş açtığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna güvenlik güçlerinin ülke genelinde en az 80 bin mayın ve diğer patlayıcı maddeyi imha ettiğini bildirmişti. Ayrıca açıklamada, ülkedeki bütün mayınların temizlenmesinin on yılları alacağına vurgu yapılmıştı.