Uzman: Rusya, kendi ideolojisini dayatmak için Kırım'daki kültürel mirasa el koyuyor

Haberler
E. K.
29 Temmuz 2021, 18:43
E. K.
29 Temmuz 2021, 18:43

Savunma Stratejileri Uzmanı Katerına Busol, Rusya Federasyonu’nun işgal ettiği Kırım’daki kültürel mirasa el koyarak, dünyaya yarımadanın tarihine ilişkin kendi ideolojisini dayattığını dile getirdi. Ukraynalı uzman, Rusya Federasyonu’nun bu şekilde, etnik Ukrainlerin ve Kırım Tatarlarının haklarını ihlal ettiğini vurguladı.

Ukrayna Savunma Stratejileri Uzmanı Katerına Busol, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’daki kültürel mirasa el koymasının, yarımadanın tarihine ilişkin kendi ideolojisini dünyaya empoze etmek için bir araç olduğunu ifade etti. Busol, Rusya Federasyonu’nun, kültürel mirasla manipülasyonunun, etnik Ukrainlerin ve Kırım Tatarlarının haklarına yönelik saldırı olduğunu kaydetti.

Başkent Kıyiv’de bugün düzenlenen “Kırım: Medeniyetsiz İşgal” konulu etkinlikte konuşan Busol, “Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinin verilerine göre Rusya’nın el koyduğu ulusal ve yerel öneme sahip 4 binden fazla anıt. Bunu, bu mirasla manipüle ederek Kırım’daki kalıcı varlığını kanıtlamak, Kırım tarihi üzerine kendi hikayesini yazmak için yaptı.” dedi.

“RUSYA’NIN KIRIM’DAKİ KÜLTÜREL MİRASA EL KOYMASI, SAVAŞ SUÇUDUR”

Ukrayna’ya kültürel miras konularını ulusal güvenlik stratejisine dahil etmesini tavsiye eden uzman şöyle konuştu:

“Kırım’da kültürel mirasa el konulması bir savaş suçu olabilir. Ukrayna ne yapabilir? Bu suçu kanıtlamak için daha fazla bilgi sağlamalı. Ancak Ukrayna’nın insanlığa karşı suç olan baskılar hakkında da bilgi sunmaya başlaması çok önemli. Kırım’daki kültürel miras manipülasyonunun artmasının, Kırım’daki etnik Ukrainlerin ve Kırım Tatarlarının haklarına bir saldırı olduğunu anlatmalı. Ve dolayısıyla, işgal altındaki yarımadadaki Rus anlatısının yalnızca Rus vatandaşları için değil, her şeyden önce uluslararası toplum için kök salmasına hizmet ediyor.”