Ukraynalı ombudsman: Rusya, işgal ettiği Kırım'a asker yığmaya devam ediyor

Haberler
E. K.
21 Temmuz 2021, 15:32
E. K.
21 Temmuz 2021, 15:32

Ukraynalı ombudsman Lyudmıla Denisova, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da askeri varlığını artırmaya devam ettiğini belirtti. Denisova, işgalci devletin, Kırım’da yaşanan selin etkilerini ortadan kaldırma bahanesiyle yarımadaya yaklaşık 21 bin asker ve binden fazla araç ve özel teçhizat sevk ettiğini aktardı.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmıla Denisova, işgalci Rusya’nın Kırım’a asker ve askeri teçhizat yığmaya devam ettiğini kaydetti. Konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Denisova, saldırgan devletin, Kırım’da yaşanan selin etkilerini ortadan kaldırma bahanesiyle, yarımadaya yaklaşık 21 bin asker ve bin 367 araç ve özel teçhizat sevk ettiğini aktardı.

İŞGALCİ ASKERLER İÇİN ŞEHİR İNŞA EDİLİYOR

Bunun yanı sıra Denisova, elde edilen bilgiye göre Kırım’ın Kefe (Feodosiya) şehrinde, işgalcilerin 300 asker için askeri şehir inşa etmeye başladığını belirtti. Şu an Kırım’da sürekli olarak 31 bin Rus askerin bulunduğunu söyleyen Denisova, Rusya’nın, işgal ettiği Kırım’a asker yığmasının uluslararası insancıl hukuk normlarına, özellikle BM Genel Kurulu’nun 75/29 sayılı Kararına aykırı olduğunu dikkat çekti.

Ukraynalı ombudsman, uluslararası ortakları, işgalci ülkeyi uluslararası insancıl hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye ve işgal ettiği Ukrayna topraklarından çekilmeye zorlamak için işbirliğini hızlandırmaya çağırdı.